Zabarikádoval se kvůli exekutorům a chtěl střílet. Do pražského bytu musela vtrhnout zásahovka

Pražští policisté zasahovali ve čtvrtek v ulici Nad Šutkou. Muž se zabarikádoval před exekutory v bytě a hrozil, že bude střílet. Na místě byl policejní vyjednavač, zásahová jednotka i záchranáři. Vyjednávání trvalo asi tři hodiny. Policisté nakonec vtrhli do bytu a muže vyvedli ven.

Praha (Aktualizováno: 15:20 2. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole, zbraně, násilí, střelba, zločin, kriminalita, přepadení, Smith & Wesson | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

„Vykonavatelé z exekutorského úřadu se během dopoledne pokusili dotyčného v bytě opakovaně kontaktovat,“ popsala mluvčí exekutorské komory Martina Houšková.

Exekutoři se podle ní domnívali, že je byt prázdný, a rozhodli se ho proto za přítomnosti zámečníka otevřít. „Ve chvíli, kdy docházelo k otevírání zámku, začal dlužník vyhrožovat střelbou,“ doplnila Houšková.

Policisté vyjeli na místo kolem 11. hodiny. „Muž se před exekutory v bytě následně zabarikádoval a vyhrožoval střelbou jak vůči sobě, tak vůči komukoli, kdo by se k bytu přiblížil,“ popsal pro Radiožurnál mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Přítomen byl jak policejní vyjednavač, tak i zásahová jednotka. Policie přivolala na místo také záchranáře.

„Do ulice Nad Šutkou jsme vyslali záchranářskou posádku. Mělo se jednat o člověka s psychickými problémy,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Zakročit musela zásahová jednotka

Vyjednávání trvalo zhruba tři hodiny. Nebylo ale úspěšné, proto do bytu násilím vnikla zásahová jednotka, 66letého muže zadržela a předala lékaři. Nikdo nebyl během zásahu zraněn.

„Snažili jsme se to vyřešit smírčí cestou prostřednictvím vyjednavače, nicméně komunikace s dotyčným nevedla ke zdárnému řešení, proto přišel na řadu zákrok zásahové jednotky a násilný vstup do objektu,“ vysvětlil Hulan.

Advokát muže Norbert Naxera ČTK sdělil, že jeho klient odmítl vpustit exekutory do svého bytu, protože koncem října požádal o odklad exekuce. O rozhodnutí podle něj nebyl zatím vyrozuměn.

Exekutorská komora potvrdila, že dlužník návrh na odložení exekuce podal, ale ten byl „v souladu s právními předpisy odmítnut a provedení exekuce vyklizením nic nebránilo“, informovala server iROZHLAS.cz mluvčí exekutorské komory Martina Houšková. Návrh byl navíc podle ní podán až poté, co „byl povinný exekutorem vyrozuměn o termínu vyklizení a kdy uplynula lhůta k dobrovolnému splnění povinnosti vyklidit nemovitost“.

Exekutoři se s podobně konfliktními událostmi nesetkali poprvé. „Vyhrožování střelbou vykonavatelům v Praze Kobylisích je jednou z dalších konfliktních událostí poslední doby.  Stejně jako při nedávné střelbě na vykonavatele soudního exekutora v Plzni musíme zopakovat, že takové jednání může být důsledkem dlouhodobého a neodůvodněného očerňování exekutorského stavu v médiích, bohužel i ze strany některých politiků,“ říká Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR.

Policisté podle mluvčího nyní budou vyšetřovat okolnosti případu, mimo jiné budou zjišťovat, co muže k takovému jednání vedlo, jestli své výhrůžky myslel vážně a jakou roli v celé věci případně sehrál mužův psychický stav.

Radek Duchoň, ada, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme