Na Lounsku se v referendech rozhoduje o výstavbě parku větrných elektráren

Ve dvou obcích na Lounsku se v sobotu rozhoduje o větrných elektrárnách. Obyvatelé Zbrašína a Líšťan mohou až do 20, respektive 22 hodin, přijít do volebních místností na obecních úřadech a v referendu se vyslovit k otázce, zda souhlasí s výstavbou parku devíti větrných elektráren na katastru svých obcí. Třetí z obcí, na jejímž katastru měly elektrárny stát, se už minulý týden postavila proti. Teď se tedy čeká na rozhodnutí dalších dvou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina | Foto: Jan Rosenauer

Investor na svou stranu získal starosty obou obcí příslibem půl druhého milionu korun za každou elektrárnu. Postoj veřejnosti ale jednoznačný není.

"Na jaře přišel investor se záměrem vystavit zde v severozápadním okraji katastrálního území Líšťan větrný park. Na základě toho se v obci mezi občany rozvinula diskuse a na jejím základě zastupitelstvo rozhodlo, že nejlepším řešením bude vyhlásit místní referendum, aby se v něm odrazil názor občanů," vysvětluje starosta Líšťan Miroslav Protiva.

Část obyvatel je přesvědčena, že peníze za větrné elektrárny se vyplatí. Odpůrci tvrdí, že peníze nemohou vynahradit pohled na jedinečnou přírodní scenérii.

O stavbě větrných elektráren na území své obce dnes rozhodují také obyvatelé Koclířova u Svitav.

Marie Matúšů, David Hertl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme