Na reformu veřejných financí cílí další stížnost k Ústavnímu soudu
K Ústavnímu soudu míří další stížnost na vládní reformní balík. Sepsali ji komunisté a domáhají se zrušení příslušného zákona. Požadují také, aby soud o jejich podání rozhodl přednostně, protože norma vstoupí v platnost už 1. ledna 2008.
Spolu s komunisty stížnost podpořilo 17 poslanců ČSSD. Navrhovatelé tvrdí, že došlo k porušení oprávněného očekávání voličů tím, že sněmovna reformu schválila jen díky dvěma bývalým sociálnědemokratickým poslancům Pohankovi a Melčákovi, kteří přeběhli do vládního tábora.
Platby ve zdravotnictví a zrušení výplaty nemocenské za první tři dni nemoci jsou pak podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa doslova změnou zdravotního pojištění v nepřímou daň: "Celý princip pojištění, ať už zdravotního nebo sociálního, se vypočítává z částky, která není platbou pro zaměstnance. A tím se tedy platí z něčeho, co není jeho součástí - pojišťovací princip se ztrácí a přesouvá se pojištění do fáze quasi daně."
Proti reformě veřejných financí už k Ústavnímu soudu podali stížnost v závěru října sociální demokraté. Za protiústavní považují už samotné projednávání reformy. Nelíbí se jim šedesátistránkový pozměňovací návrh premiéra Topolánka, o kterém nejednaly sněmovní výbory, nebo to, že se reformou na návrh ODS nezabýval Senát.
Z vlastního obsahu reformního balíku ČSSD kritizuje především poplatky ve zdravotnictví nebo výpočet daně z takzvané superhrubé mzdy, která zahrnuje také sociální a zdravotní pojištění. "Ta reforma je celkově zmatená, je asociální. Znamená útok na sociální jistoty lidí. A bude do budoucna také zátěží, pokud jde o hospodářský růst. To je zřejmé," shrnul tehdy výhrady ČSSD její předseda Jiří Paroubek.
Reforma veřejných financí by měla od příštího roku přinést řadu změn v daňové a sociální oblasti a ve zdravotnictví. Podle vlády má takzvaný reformní batoh zastavit zadlužování země. Levicová opozice tvrdí opak