Na ulicích potkáte živé kuřácké strašáky

18. listopad je mezinárodním nekuřáckým dnem. Prahou proto projde průvod symbolicky zubožených lidí, znázorňující jednotlivé nemoci, které kouření může vyvolat. Půjdou v něm i studenti medicíny, kteří budou schopni odborně zodpovědět lidem případné dotazy. Odborníci proto vyzývají kuřáky, aby dnes odložili cigarety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smrtonosní bojovníci s cigeretami | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Ředitelka občanského sdružení Česká koalice proti tabáku Kateřina Langerová věří tomu, že podobné akce opravdu mohou někoho přimět přestat kouřit. "My víme, že mezi kuřáky jsou asi 3/4 lidí, kteří si přejí přestat kouřit. Doufám, že takové příležitosti, jako je dnešní mezinárodní nekuřácký den by mohl být tím posledním, co je přiměje k rozhodnému kroku."

Podle statistik zabije každoročně kouření po celém světě více než čtyři miliony lidí. V České republice ročně kvůli tabáku zemře 18 000 lidí. Lékařka Eliška Sovová z olomoucké Fakultní nemocnice popsala nejčastější zdravotní rizika spojená s kouřením. "Hlavně choroby srdce a cév, potom plíce, přispívá ke vzniku bronchogenního karcinomu jednoho z nejzávažnějších nádorových onemocní,. Je prokázáno, že kuřačky rodí děti s nižší porodní hmotností. Popisují se i psychické změny, vliv na některá psychatrická onemocnění, prostě který orgán vzpomenete, určitě mu kouření nedělá dobře."

Markéta Kaclová, Radoslava Kvasničková, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme