Na záplavy jsme nyní lépe připraveni, říkají odborníci

Vzhledem ke klimatickým změnám musíme i do budoucna stále více počítat s hrozbou záplav a povodní. Shodují se na tom odborníci a zástupci centrální protipovodňové komise. Ti dnes zároveň oznámili, že naše země je na takové případy připravena mnohem lépe než při katastrofálních záplavách, které před pěti lety postihly Moravu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy

záplavy | Foto: Jan Rosenauer

Od té doby se podařilo úřadům sjednotit postup při takto krizových situacích. Také armáda a hasiči jsou lépe vybaveni technikou pro záchranné práce v postižených oblastech. Problémy by už ani neměly být ani v dorozumívání jednotlivých zásahových složek - zajištěn je dostatek mobilních telefonů i jejich dobíjení. Právě to v minulosti komunikaci mezi záchranáři značně komplikovalo.

S větším předstihem bychom se také měli o hrozícím nebezpečí dozvědět. "Zvýšili jsme počet předpovědních míst zhruba na dvojnásobek, podařilo se nám prodloužit dobu předstihu předpovědí na dva dny," říká náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu pro hydrologii Jan Kubát.

Lidé, které před pěti lety ničivé povodně zasáhly, se ale stále větších dešťových srážek obávají. Starosta nejvíce postižené obce Troubky František Němčák upřesňuje, kolik je následky povodní stály. "Drobné opravy v rámci našeho katastru bych řekl, že se pohybovaly v částce kolem dvou milionů."

Do oprav koryt vodních toků je pět let po záplavách na Moravě podle úředníků třeba investovat ještě zhruba čtyři miliardy korun. Díl odpovědnosti ale musí nést i každý sám za sebe - také tím, že si své majetky včas pojistí.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme