Naši vojáci dorazili do Kuvajtu

Do kuvajtského hlavního města dorazili čeští vojáci, kteří mají působit v protiteroristické operaci Trvalá svoboda. Jejich úkolem je chránit organizační štáb operace na kuvajtském území, chemici jsou ale připraveni poradit si i s následky použití zbraní hromadného ničení. Celkem jich bude 251, většinou se jedná o odborníky z 9. protichemické roty z Liberce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci z protichemické jednotky

vojáci z protichemické jednotky | Foto: Radek Petrášek

Na starém ruzyňském letišti v Praze se s nimi večer rozloučil prezident Václav Havel. Deset našich chemiků už teď na základně Daha připravuje pro zbývající část roty zázemí. Podle prezidenta Václava Havla účast našich vojáků v operaci Trvalá svoboda ukazuje na to, že naše země cítí spoluodpovědnost za stav světa a stojí na straně svobody a lidské důstojnosti proti barbarství. Posláním protichemické jednotky v Kuvajtu je hlavně průzkum a monitoring v případě použití chemických nebo biologických látek. Podle náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého se naše jednotka osvědčila už v mnoha zahraničních misích - naposledy na cvičení v Turecku. "Byla nasazena i v mírové misi na Balkáně, takže to je velmi velká skupina velmi zkušených lidí, a ta část, která je podporuje z jiných součástí Armády České republiky, to jsou rovněž většinou lidé, kteří jsou schopní, znají svůj úkol a už byli v zahraničních misích".

Na cestu se už v neděli vydalo také prvních pět členů 6. polní nemocnice, která bude působit v Afghanistánu. Další lékaři, zdravotníci a doprovodná ochranná jednotka je budou následovat nejpozději do tří týdnů. Celkem se do mírové operace OSN zapojí 200 vojáků české armády. Velitel polní nemocnice Jindřich Sita Radiožurnálu řekl, že čeští lékaři budou hlavní zdravotnickou součástí celého kontingentu. "čili my jedeme plnit tři úkoly pro misi ISAF, pro misi Enduring Freedom ale rovněž budeme poskytovat humanitární pomoc pro místní obyvatele."

Markéta Kaclová, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme