Nastražená nálož zabila v Afghánistánu českého vojáka

V Afghánistánu zahynul český voják provinčního rekonstrukčního týmu. Další je těžce zraněný, dva utrpěli středně těžká zranění a jeden je zraněn lehce. Terénní vůz české hlídky zasáhla nastražená nálož. K události došlo v provincii Lógar.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na základně českého rekonstrukčního týmu v Logaru | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Podrobnosti Radiožurnálu řekla mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková. "Vozidlo bylo zasaženo improvizovaným výbušným zařízením. Vojákům byla po incidentu na místě poskytnuta první pomoc a následně byli vrtulníkem transportováni do vojenské nemocnice v Bagramu. Po převozu jeden z vojáků, rotný R. V., bohužel svému zranění podlehl."

Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka se incident stal 23 kilometrů jihovýchodně od základny provinčního rekonstrukčního týmu Shank v provincii Lógar. Hlídka se vracela z plnění operačního úkolu.

Náčelník generálního štábu už vydal rozkaz k zabezpečení převozu zraněných vojáků a ostatků zemřelého vojáka do České republiky v nejbližším možném termínu.

V Afghánistánu jde už o třetího českého vojáka, který přišel o život. Minulý měsíc zahynul při sebevražedném útoku místního radikála český vojenský policista. Loni v květnu se na severu země na české vozidlo v konvoji při bouřce sesunula půda a jednoho muže zavalilo bahno a kamení.

V zemi celkem působí více než tři stovky příslušníků české armády. Už od dubna 2007 funguje na mezinárodním letišti v Kábulu česká polní nemocnice. V jihoafghánské provincii Hílmand je od loňska několik desítek vojenských policistů z Útvaru speciálních operací.

Letos v březnu pak do provincie Lógar na východě země odletěl více než 200členný provinční rekonstrukční tým, doplněný o několik civilních expertů. Příští tři roky by měl pomáhat s projekty na obnovu školství, vodohospodářství či zlepšení bezpečnosti.

Více než tři sta českých vojáků v Afghánistánu by ještě během tohoto měsíce měla doplnit další stovka příslušníků elitní prostějovské jednotky. Mise, kterou po Senátu dnes posvětila také sněmovna, potrvá do konce roku. Vojenští policisté se pod americkým velením mají zapojit do speciálních protiteroristických operací.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme