Nečas a Klaus dohodli strategii pro rozpočtové jednání v Bruselu

Prezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas konzultovali na Pražském hradě postoj Česka před summitem Evropské rady, který je naplánován na příští čtvrtek a pátek do Bruselu. Na následné tiskové konferenci se Nečas zmínil také o druhém kole voleb do Senátu a schvalování rozpočtu. Naopak vůbec prý na schůzce nezaznělo hodnocení vlády po stu dní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus jmenoval novým premiérem Petra Nečase (ODS)

Prezident Václav Klaus jmenoval novým premiérem Petra Nečase (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Za Českou republiku se summitu zúčastní premiér Petr Nečas. Tématem by měla být rozpočtová pravidla Evropské unie, summit bude také reagovat na ekonomickou situaci v některých členských zemích unie.

Nečas chtěl celou věc konzultovat s prezidentem Klausem kvůli návrhům pracovní skupiny kolem prezidenta Evropské rady Hermana van Rompuye týkajících se členských států Evropské unie stojících na pokraji státního bankrotu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nečas vysvětluje důvody schůzky s prezidentem Klausem

„Objevují se také návrhy na změny v základním, takzvaném smluvním rámci – tady bych připomenul francouzsko-německou deklaraci z tohoto týdne, která by dokonce znovu otevřela Lisabonskou smlouvu. To je tedy důvod, proč jsme tyto věci úzce konzultovali s panem prezidentem.“

„Jsme samozřejmě pro jistou koordinaci rozpočtových politik a především pro větší vazbu na striktní dodržování pravidel, která musí platit pro všechny, a na striktní tlak proti růstu deficitu,“ upřesnil Nečas po schůzce s prezidentem.

Zároveň však zdůraznil, že nechce podporovat jakákoli opatření Unie, která by zasahovala do suverenity států. „Že by se musely třeba předkládat orgánům Evropské unie návrhy rozpočtů dříve než do národního parlamentu, nebo že by se musela předkládat do parlamentu ke schválení s vládním návrhem i doporučení Rady týkající se konvergenčního programu, to jsou kroky, se kterými my nesouhlasíme,“ vysvětlil.

Europoslanec Jiří Havel se domnívá, že si Evropská komise pouze připravila půdu pro další vyjednávání. Nemyslí si, že by cokoli striktně přikazovala. „Předkladatelé návrhů ani nepředpokládají, že by zde byla povinná revize nebo povinný příkaz národním státům, jak se mají přímo chovat. Samozřejmě přicházejí s tvrdší pozicí tak, aby měli prostor pro další vyjednávání,“ míní Havel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory europoslance Jiřího Havla na dodržování rozpočtový pravidel Evropské komise.mp3

Nečas dále poznamenal s ohledem na druhé kolo senátních voleb, že zemi nehrozí rozpočtové provizorium. „Ani si ho nedovedu představit a velmi bych doporučoval jakýmkoli politikům, aby si s touto hrozbou nezahrávali,“ varoval.

Premiér Nečas je přesvědčen, že rozpočet projde. Vyjádřil také naději v proreformní složení Senátu. „Pevně doufám, že Senát bude zvolen do zodpovědného složení. Je nesmírně důležité, aby to nebyl obstrukční Senát, aby to byl Senát korigující, nikoli negující,“ zdůraznil.

Přiznal, že o aktuálním naplnění první stovky dní mandátu vlády se s prezidentem nebavili. Vyjádřil názor, že se spíše než o politicky důležitý mezník jedná o mediální konstrukt.

Jelínek: Korupce zvládnutá není, škrty ano

Politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie se domnívá, že Nečas s Klausem neprobíral sto dní vlády záměrně, aby se vyhnul očekávané kritice zbylých dvou koaličních stran. Podle něho Nečas nemá zájem na tom, aby mu Klaus rozhádal vládu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie hodnotí pro Svět o jedné Rádia Česko výsledky práce vlády po stu dní

Jelínek tedy zhodnotil dosavadní práci vlády sám: „Co se vládě zásadně nepodařilo, je otázka boje s korupcí a přípravy materiálů týkajících se boje s korupcí. Je známá kritika ze strany Transparency International, stejně jako názor americké obchodní komory, která dojednávala protikorupční záměr a postup s českými politickými stranami před volbami. Závěry hovoří, že záměry byly mnohem ambicióznější než to, co vláda předkládá. To je věc strnulosti politických stran,“ tvrdí Jelínek.

Ministr vnitra Radek John již sice nějaké záměry předložil, ale právě ty jsou v určitém rozporu s tím, co se objevilo v koaliční smlouvě nebo co koaliční strany prezentovaly před volbami. „Ale vláda má ještě poměrně dost času na to, aby v této věci korigovala,“ říká.

Vláda byla podle Jelínka naopak důsledná v tom, že se soustředila na vládní opatření vedoucí ke škrtům. „Myslím si, že tady vláda důsledná je a že plní své záměry, byť je ostřelována ze strany opozice nebo občanské společnosti.“

Rozpočet a zákony teprve přijdou

Některé plány kabinet stihnout nemohl. „Vláda bude muset už na podzim předvést konkrétní podobu státního rozpočtu a jednak první návrhy reformních zákonů. Na jejich přípravu skutečně prvních sto dní určitě nestačilo,“ domnívá se Jelínek.

Václav Klaus se podle něho snaží dát najevo svoji opětovnou blízkost občanským demokratům. Předvedl to před týdnem, když podpořil tradiční politické strany proti „rychlokvaškám“. Symbolická je prý i schůzka prezidenta s premiérem v den druhého kola senátních voleb.

Veronika Malá, David Hartmann, Lucie Maňourová, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme