Nejslavnější český detektiv na sebe upozorňuje i 73 let po smrti

Patřil ke špičkám meziválečné kriminalistiky, ale proslavil ho hlavně televizní seriál Hříšní lidé města pražského. Vládního policejního radu v něm ztvárnil herec Jaroslav Marvan. Fandové prvorepublikové policie si právě dnes připomínají 73 let od chvíle, kdy do kriminalistického nebe navždy odešel nejslavnější český detektiv Josef Vaňásek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejního radu Vacátka ztvárnil v seriálu Hříšní lidé města pražského Jaroslav Marvan

Policejního radu Vacátka ztvárnil v seriálu Hříšní lidé města pražského Jaroslav Marvan | Foto: Česká televize

Vládní policejní rada Josef Vaňásek bydlel v Praze na Smíchově, byl ženatý a měl dceru a syna. Podle dochovaných svědectví svých spolupracovníků byl přísný, ale spravedlivý. Herec Jaroslav Marvan ho v populárním seriálu Hříšní lidé města pražského režiséra Jiřího Sequense ztvárnil věrně.

„Ví se, že pan rada chodil na kartičky a měl rád kulečník. S jeho filmovým představitelem Jaroslavem Marvanem ho spojovala také vášeň pro práci a puntičkářství,“ říká autorka knihy o radovi Vaňáskovi a dalších detektivech ze slavné „čtyřky“ spisovatelka Blanka Kovaříková.

„Syn rady Vaňáska samozřejmě věděl, jaký byl jeho otec, a mohl seriál odborně posoudit. Nakonec složil panu Marvanovi poklonu a řekl, že jeho otce naprosto vystihl a že mu přijde, jako by v některých chvílích pozoroval svého tatínka. A to nejen fyziologicky, ale také dikcí a gesty,“ zmiňuje Blanka Kovaříková.

„Stojíme v Bartolomějské ulici číslo 4. Číslování za dob rady Vaňáska bylo stejné. Tehdy tady sedělo čtvrté bezpečnostní oddělení a řešil se tu například případ Otýlie Vranské,“ nastiňuje Miloš Vaněček. „Za vstupními vraty domu je po pravé straně schodiště k jeho bývalé kanceláři, takže tudy rada Vaňásek mnohokrát přicházel do práce. Podle jeho vnuků tu byl možná častěji než doma.“

O prvorepublikové policii a jejím legendárním šéfovi Vaňáskovi ví nejvíc asi Miloš Vaněček z Národní protidrogové centrály. Rada Vaňásek se totiž vyznamenal i v boji proti narkomafii.

„Velice aktivně se věnoval problematice zneužívání návykových látek a víme, že byl i na jednání ve Společnosti národů v Ženevě,“ potvrzuje Miloš Vaněček. Do seriálu se boj proti narkomafii promítl v Případu lichého střevíce.

„Musím se přiznat, že mám radost, protože po dlouhé době se nám podařilo ztotožnit v seriálu mladou učitelku, která byla ve skutečnosti mladá poštovní úřednice Alžběta Langerová. Zemřela na předávkování kokainem,“ prozrazuje Miloš Vaněček. „Hovoří se o tom, že Jiří Sequens vycházel ze soudniček, což zapadá.“

Josef Vaňásek zemřel v úterý 8. února 1938 ve 22.28 hodin ve Všeobecné nemocnici v Praze. O jeho hrob na pražských Malvazinkách se od roku 2006 stará Národní protidrogová centrála a hlavně Miloš Vaněček.

„První deska hrobu byla popraskaná a uštípnutá. Dnes je hodně navštěvován. Deska je však opět prasklá, tak nevím, jestli nám tím nechce pan rada něco vzkázat. Vynucuje si naše návštěvy a bude desku praskat tak dlouho, dokud nás to bude bavit,“ dodává nakonec s úsměvem.


Zvětšit mapu hřbitova s hrobem rady Vaňáska

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme