Některé hrady a zámky zdražují vstupné. Na Karlštejně i Žebráku zaplatí lidé o 20 korun víc

Návštěvníci hradů a zámků budou muset u pokladny vylovit z peněženky pár mincí navíc. Kasteláni se připravují na zdražení vstupného. Národní památkový ústav totiž mění metodiku výpočtu cen. Zdražovat se chystají například hrady Karlštejn a Žebrák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Karlštejn | Foto: Tomáš Pancíř | Zdroj: Český rozhlas

Na Karlštejně zaplatí návštěvníci od února podle kastelána Jaromíra Kubů za základní okruh o dvacet korun víc. Místo 170 korun bude vstupné nově stát 190.

O dvacet korun navíc budou návštěvníci potřebovat také na hradě Žebrák, kde bude vstupné stát pro dospělé 60 korun. Kastelán Petr Zemánek proto hledá možnosti, jak zájemcům nabídnout víc než jen prohlídku věže.

Ceny se také zaokrouhlí na desítky nahoru. Pokud tedy návštěvníci platili 85 korun, nově bude stát vstupné minimálně 90.

Některé hrady a zámky vstupné zdražovat nebudou. Cena zůstane stejná například na Točníku, návštěvníci tedy zaplatí 80 korun. Češi si za základní okruhy zřejmě nepřiplatí ani na Hluboké nebo v Lednici. Podraží ale vstupenky pro prohlídky v jiném jazyce než v češtině. Na Hluboké platili cizinci 230 korun, nově to má být 320.

Přesně dané pak bude, co je rodinné vstupné. Plnou cenu zaplatí oba dospělí, poloviční sazbu jedno dítě, další jedno nebo dvě se pak do hradu dostanou zdarma. Slevu mají dostat také velké skupiny nad patnáct lidí. Každý další návštěvník z této skupiny by měl mít vstupné o patnáct procent levnější.

Národní památkový ústav mění metodiku výpočtu vstupného, a to na všech 104 památkách, které spravuje. Stanovení vstupného už nebude jen v rukou kastelánů, systém nově nastaví právě památkáři.

Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme