Nemocnice mají místo paušálů dostávat úhrady za diagnózy

Sjednotit podmínky pro VZP a ostatní pojišťovny a změnit systém, podle kterého se platí nemocnicím. Tyto změny ve zdravotnictví dnes představil šéf resortu Leoš Heger.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice, ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

Místo paušálů, které nyní pojišťovny nemocnicím platí za léčbu, by měl nastoupit systém plateb podle diagnózy, takzvaný DRG. Nemocnice by tak měly za stejnou péči dostat stejné peníze.

Paušály totiž nejsou vždycky spravedlivé; nově by tedy třeba za operaci slepého střeva měla dostat stejně krajská i fakultní nemocnice. Systém má fungovat také jako prevence proti korupci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chystané změny ve zdravotnictví přiblížil v Ozvěnách dne náměstek ministra Petr Nosek

Podle ministerstva nicméně systém zohlední i individuální potřeby pacientů. Třeba léčba infarktu nestojí vždycky stejně - záleží na tom, jak je těžký a koho postihl.

Systém bude pro všechny nemocnice povinný už od příštího roku. Podobně to funguje v Německu, Rakousku nebo Spojených státech. A co to přinese pacientům? Nemocnice by nový způsob úhrad měl motivovat například k tomu, aby je pustily po operaci dříve domů.

„Zásadní změnou by to mělo být v tom smyslu, že skutečně chceme, aby ten systém byl jednotný, to znamená, aby platil jeden systém jak pro nemocnice, tak pro zdravotní pojišťovny,“ uvedl v Ozvěnách dne Hegerův náměstek Petr Nosek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o jedné o tématu mluvili náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek a Jaroslava Kunová, předsedkyně Asociace nemocnic ČR

„Jinak s tím systémem klasifikace pacientů podle DRG nemocnice pracují již několik let, byl částečně již používán ve stávajících úhradových mechanismech, nicméně jeho používání nebylo zcela závazné, a tudíž nebylo ani zcela jednotné.“

Nemocnice, které nebudou schopny v novém systému obstát, budou podle něj i ekonomicky donuceny k restrukturalizaci.

"A ten tlak bude samozřejmě i v tom směru, že bude zvyšovat směr koncentrace péče do zařízení, která jsou komplexnější, lépe vybavená a schopná poskytnout tím pádem vyšší bezpečnost pacientovi,“ doplnil náměstek.

Pro velké nemocnice nový systém nebude spravedlivý?

Sjednocení plateb a zavedení systému úhrad za diagnózu pro všechny nemocnice pozitivně hodnotí i předsedkyně Asociace nemocnic České republiky a současně ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová. Pro velké, zejména fakultní nemocnice ale podle ní nový systém nebude spravedlivý.

„Zásadní problém je v tom, že se systém jmenuje platba za diagnózu, ale ona to není platba za diagnózu, ale za soubor diagnóz,“ upozornila Jaroslava Kunová ve Světě o jedné s tím, že každá nemocnice poskytuje jiné spektrum diagnóz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich mluví o návrzích úhrad ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Obecně platí, že velké nemocnice poskytují náročnější spektrum a malé nemocnice to jednodušší. Takže když udělám průměr z něčeho, kdy jeden z 15 diagnóz poskytuje náročnější péči a druhý jednodušší, tak samozřejmě ten, kdo poskytuje dražší, tak prodělává.“

„Cenotvorba ve zdravotnictví je špatná. Rozdíly mezi financováním nemocnic existují, takže unifikace – platba za stejnou práci stejnou cenou – je potřebná, ale jsou tam velká ale,“ uvedl ředitel soukromé nemocnice v Hranicích a předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.

Problém vidí už v samotné možnosti prosadit ministerstvem navržené opatření a také v tom, že by stejně nevyřešilo celou problematiku nemocnic, protože třetina péče nemocnic není péče o ústavní pacienty, ale je to péče o laboratoře, ambulantní péče a mimoústavní péče.

Lenka Jansová, Marika Táborská, Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme