Nespokojení dovozci aut budou vyjednávat

Vyjednavači dovozců ojetých automobilů a zástupců autoškol dostali příslib ze Strakovy akademie, že jejich problémy se budou řešit na schůzce příští týden. Ještě před tím na dvě stě prtestujících zablokovalo vozidly ministerstvo dopravy a spojů v Praze. Protestují proti novému zákonu, který povoluje dovoz maximálně pět let starých vozů, a proti nevyjasněným podmínkám pro skládání řidičských testů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žádají nejen změnu nových zákonů, ale i odchod ministra Jaromíra Schlinga. Hrozili také, že odpoledne zablokují důležité pražské tepny. Hlavním důvodem blokády je však nespokojenost dovozců ojetin se zákonem, který zpřísňuje dovoz ojetých vozů ze zahraničí. "K dnešnímu dni nelze přihlásit v podstatě žádné auto, byť dva roky staré. Lidi se vracejí od stanic technické kontroly, kde jim kladou takové podmínky pro přihlašování, které jsou přímo v rozporu se zákonem. A všichni tvrdí, že ve výkonných předpisech, konkrétně zákon 56, je to zakotvené. A ty prováděcí předpisy jsou takové, že nikdo nic neví."

Před budovou chtěli zůstat, dokud nebude odvolán ministr dopravy Jaromír Schling. Požadují také okamžité odvolání ředitele odboru schvalování vozidel předpisů a BESIPu Jiřího Konečného. Podle Slawische může blokáda trvat i do středečního zasedání zasedání vlády, pokud to bude potřeba. Upozornil ale, že je to otázka kolektivního rozhodnutí. Ministr dopravy Jaromír Schling odstoupit nehodlá, ale dialogu s autoškolami a dovozci se nebrání: "Samozřejmě pokud nás o jednání požádají, tak naším zvykem je jednat s tím, kdo nás o jednání požádá."

Podle Jiřího Volkána z Asociace autoškol chtěli ještě dnes zablokovat některé dopravní tahy: "Přestěhujeme se odtud na jižní spojku na severojižní magistrálu a a na barrandovský most, kde zablokujeme veškerou dopravu." Pražská policie byla na případnou blokádu hlavních tahů připravena. Českému rozhlasu 1 Radiožurnálu to potvrdil její mluvčí Jan Holub: "Už od rána dopravní policisité provádějí zvýšený dohled nad situací v pražských ulicích a v přpadě potřeby provedou odklon či pozdržení dopravy. Žádáme proto účastníky silničního provozu aby uposlechli pokynů dopravních policistů." K blokádě pak nedošlo.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme