Nového prezidenta v úřadu přivítala slavnostní kanonáda

Salva ze čtyř protitankových děl doprovodila Miloše Zemana na jeho cestě do prezidentského úřadu. Krátce po složení prezidentského slibu zahřmělo z Petřína do tónů české hymny 21 slavnostních dělostřeleckých salv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci v Praze na Petříně vypálili z děl čestnou salvu hned poté, co Miloš Zeman složil prezidentský slib a odezněla hymna | Foto: Evelyna Kulíšková

Jednadvacet mohutných výstřelů se nad Prahou rozburácelo krátce po čtvrt na jedenáct. Zhruba dvě desítky vojáků Čestné stráže je na počest nového prezidenta odpálily ze čtyř speciálně upravených kanónů.

Kanonáda zněla nad Prahou přesně minutu a čtyři vteřiny a lidé ji mohli slyšet v okruhu pěti kilometrů.

„Je to 85milimetrový protitankový kanón vzor 52. Vyrobeny byly v roce 1957,“ popsal speciální děla s mohutnými hlavněmi velitel praporu Čestné jednotky Armády České republiky Ján Kotvas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavnostní kanonádu i její přípravu sledovala redaktorka ČRo Evelyna Kulíšková.

Na kanónech jsou namontované odpalovací komory. Mají pouze funkční náměr, odměr a ostatní mechanická zařízení, jinak jsou znehodnocena, jak upřesnil Kotvas.

Vojenské tatry s dvoutunovými děly se na Petříně u sochy Jaroslava Vrchlického objevily už krátce po osmé ráno. O každý ze čtyř kanónů se staralo hned pět vojáků, kteří je museli nejdřív sestavit, seřídit a následně také nabít.

Zeman musel prezidentský slib podepsat podruhé. Kvůli gramatické chybě

Číst článek

„Do výbušky V-30 voják zašroubuje elektrický pyrotechnický iniciátor, pak výbušku zasune do odpalovací komory, připojí dráty ke svorkám a kabel se přivede k odpalovacímu zařízení,“ vysvětlil Kotvas.

Počet výstřelů se odvozuje z dávné námořnické tradice. Ačkoli jich musí být jedenadvacet, vojáci nabíjeli kanóny dvojnásobkem slepé munice. Děla totiž vystřelovala po dvou.

Salva se musela trefit do hymny

„V prvním a třetím kanónu dáváme jedenáct a ve druhém a čtvrtém nabíjíme deset komor imitační municí. Děla střílejí současně kvůli větší intenzitě zvuku. Ta intenzita je kolem 130 decibelů od jedné výbušky,“ uvedl velitel praporu Čestné jednotky.

Veškeré přípravy skončily hodinu před plánovaným zahájením salvy. Vojáci stáli na místech a velitel dělostřelců čekal už jen na rozkaz z Hradu. Salvu spustili, jakmile se rozezněla hymna.

Vojáci v Praze na Petříně vypálili z děl čestnou salvu hned poté, co Miloš Zeman složil prezidentský slib a odezněla hymna | Foto: Evelyna Kulíšková

Přesné načasování je přitom velmi důležité. Všech jednadvacet výstřelů se muselo vejít do hudby, jak vysvětlil četař Richard Kováč.

„Nacvičování netrvá vůbec, to si zadáte do počítače 64 vteřin a počítač si sám spočítá, po jaké době má odpalovat jednotlivé salvy. Ale samozřejmě je to dvakrát jištěné. Může se to dělat poloautomaticky nebo zcela manuálně,“ popsal Kováč.

Stejná děla z Petřína pálila salvy také při inauguraci Zemanova předchůdce Václava Klause nebo k poctě zemřelého exprezidenta Václava Havla. Nyní kanóny čeká důkladné čištění a převoz do vojenských skladů, kde zůstanou až do května, kdy je armáda opět využije při slavnostní přísaze nových vojáků.

Salvový kanon vz. 52 | Foto: ČTK

Evelyna Kulíšková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme