Noviny píší o terorismu v Británii a rozvodu Jiřího Paroubka

Některé celostátní deníky se na titulních stranách shodují hned ve dvou tématech. Vracejí se k teroristických útokům ve Velké Británii a prostor dávají také rozvodu expremiéra a předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Nový zákon, který má od ledna zrychlit konkurzy, může přinést firmám velké potíže a státu až miliardové škody. Upozornění soudců, že nedokonalý zákon umožní podvádět, přinášejí na své první straně Hospodářské noviny.

Problém je následující: když se například firma bude chtít zbavit svého konkurenta, jednoduše jej navrhne poslat do konkurzu - i když bude bez dluhů. Obviněný podnik se totiž bezprostředně po návrhu objeví v internetovém rejstříku, aniž by ovšem kdokoli dokázal zjistit, zda je návrh oprávněný. A než se vše vyřeší, může firma jako nespolehlivý dlužník přijít třeba o vítězství v soutěži na lukrativní zakázku.

Podle Hospodářských novin se celý problém točí kolem internetového rejstříku - prvního a zatím nejrozsáhlejšího záměru, jak české soudnictví "elektronicky" zrychlit a zbavit únavného papírování. Ve Sněmovně nyní leží ve druhém čtení novela některých zákonů, které fungování rejstříku umožní. Podle soudců je to příležitost, aby poslanci paragrafy doplnili. Ministerstvo však oponuje, že i dnes je možné podat falešný návrh na konkurz, byť jeho zveřejnění trvá i měsíce.

Dobrá znalost ruštiny a členství v komunistické straně byly důvodem, proč vojenská kontrarozvědka oslovila a posléze v roce 1953 pro spolupráci získala Jaroslava Šedivého. Vojenskou kariéru bývalého ministra zahraničí u kontrarozvědky, která byla součástí Státní bezpečnosti, na titulní straně analyzují Lidové noviny.

Jaroslav Šedivý pro vojenskou kontrarozvědku pracoval 13 měsíců v rámci základní vojenské služby. Bylo mu tehdy 24 let. Jak se uvádí publicistická části Lidových novin, problém není v tom, že byl Šedivý coby desátník a později rotný tlumočník sovětských poradců, spolupracovníkem.

Co však je nutné Šedivému vytknout, je to, že po roce 1989 nenašel odvahu, aby tuto věc veřejně sdělil. Příliš přísně ale nemá cenu bývalého ministra zahraničí soudit - uvádějí LN, které dále připomínají disidentskou minulost Jaroslava Šedivého a jeho půlroční pobyt ve vězení v sedmdesátých letech. Důvodem bylo údajné podvracení republiky.

Vláda vyměnila personální obsazení v dozorčích radách všech podniků, kde má stát významnější akcionářský podíl, píše Mladá fronta Dnes. Podle jejích zjištění je na ministerstvech, v nejrůznějších úřadech a dozorčích radách státních či polostátních podniků nejvíce členů ODS, zejména z moravskoslezské a severočeské organizace.

Personální změny, které se vysvětlují snahou zlepšit práci jednotlivých úřadů, jsou motivovány snahou každého jednotlivého politika zvýšit svou ekonomickou, a tím i politickou moc, píše Mladá fronta Dnes, která přinesla seznam nových jmen ve státní správě.

Deník Právo bilancuje německé předsednictví Evropské unii. Berlín dokázal vymanévrovat ze slepé uličky problémů, ve které Evropa uvázla, píše list. Když německé předsednictví začínalo, panovala velká očekávání - i velké obavy, že budou zklamána. Včera Berlín oficiálně předal kormidlo Unie Portugalsku a obavy jsou pryč: převládá pocit, že očekávání jsou naplněna. To se v Unii už dlouho nepovedlo.

Pro občanské demokraty skončily nejasnosti kolem historicky největšího sponzorského daru a strana si šest miliónů ponechá. Tématu se věnují Hospodářské noviny. Miroslav Sova daroval loni v březnu ODS pět miliónů korun. Po několika týdnech jej napodobila jeho devadesátiletá babička, která občanským demokratům věnovala rovný milión. Štědrou rodinu nikdo ze stranického vedení nezná.

Poté, co se v médiích objevily spekulace ohledně původu peněz a motivů sponzorů, se hlavní manažer ODS Jaroslav Jurečka rozhodl dárce prověřit. Po rozhovorech se sestrou rekordního sponzora Klárou Sovovou a zprostředkovatelem daru Jiřím Chvojkou zjistil, že nebyl napálen, aniž by se setkal se samotnými dárci.

Otazníky kolem štědrých mecenášů podle Hospodářských novin přetrvávají. Jiří Chvojka podnikal se sourozenci Sovovými ve firmě, která žádala o licenci pro digitální televizi. Někteří poslanci ODS nedávno listu přiznali, že u nich Chvojka lobboval za změnu podmínek licenčního řízení. Navíc - Chvojka loni spolupracoval s volebním štábem ODS, a ten ho prý pověřil, ať sežene peníze na kampaň.

Jak připomínají Hospodářské noviny, s fiktivními dárci má ODS bohaté zkušenosti. V roce 1997 přispěl skandál kolem pochybných sponzorů k pádu poslední Klausovy vlády. Jakákoliv paralela s dnešními otazníky kolem Sovy je však podle Nečase absurdní. "Byla to úplně jiná situace. Navíc financování bylo tehdy jen záminkou pro vnitrostranický převrat," vysvětluje místopředseda Nečas.

Při pátrání po údajné třináctileté Aničce letos v květnu prý polici narazila na desítky zfalšovaných lékařských zpráv. S touto informací přišla Mladá fronta Dnes, která spekuluje o jejich původu. Zfalšované zdravotní zprávy budí zdání, že je vydala Klinika dětské onkologie Fakultní nemocnice v Brně.

Jména dětí však neodpovídají jménům pacientů, i když zdravotní zprávy jsou poskládané z nálezů onkologicky nemocných dětí, které se v této nemocnici skutečně léčily. Podle onkologů však kompiláty jen stěží vyrobil odborný lékař.

Mladá fronta Dnes zjišťovala, co všechno policisté vědí o domácím násilí. Redaktorky se v testu vydávaly za týrané ženy a volaly do dvanácti policejních stanic v Česku. Téměř ve všech jim policisté dali alespoň základní rady, tedy kdy mohou podat na násilníka trestní oznámení a na které krizové centrum se mohou obrátit.

V některých případech se ale redaktorky v rolích obětí setkaly s nezájmem. Minimálně ve třech služebnách jim policisté neřekli skoro nic užitečného. Dva policisté dokonce nevěděli přesně, na kolik dní může být násilník vykázán z bytu, zjistila Mladá fronta Dnes.

Pražskou teplárenskou, druhou největší teplárenskou firmu v zemi a dceřinou společnost hlavního města Prahy, ochromil spor akcionářů. Podle Hospodářských novin tak Praha letos přišla téměř o půl miliardy korun. Ty má dostat z třímiliardového zisku tepláren z posledních let. Firma zisk už tři roky nerozdělila, dva roky je bez generálního ředitele. Před dvěma týdny se rozpadlo i její představenstvo.

Ovocnáři se obávají, že je čeká špatný rok, z úrody se prý budou podle deníku Právo naopak radovat vinaři. List cituje tajemníka Ovocnářské unie Martina Ludvíka: "Letošní úroda ovoce bude kvůli mrazům v dubnu a ze začátku května nejnižší od roku 1995."

Ovocnáři dále prorokují, že porostou ceny, protože českých jablek bude málo a dovážená budou dražší. Obávají se, že obchodní řetězce si letos objednají jablka z Jižní Ameriky, aby nahradily českou produkci, a příští rok už by nemusely česká jablka chtít. Situace se ale velmi liší v jednotlivých regionech. Na úrodu si například vůbec nestěžují ovocnáři z jihu Čech.

Marián Vojtek, Zuzana Vlčková, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme