Novým guvernérem České národní banky Zdeněk Tůma

Prezident Václav Havel oznámil, že novým guvernérem České národní banky jmenuje současného viceguvernéra ČNB Zdeňka Tůmu. Tůma bude jmenován na zbývající část svého funkčního období v bankovní radě, to znamená do roku 2005. Další volná místa v bankovní radě obsadí Michaela Erbenová pracující v Komerční bance a Josef Frait, který vyučuje monetární ekonomii na Vysoké škole báňské v Ostravě. Funkci viceguvernéra bude po Tůmovi vykonávat dosavadní člen bankovní rady Luděk Niedermayer.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Své rozhodnutí jsem nemohl déle odkládat, protože se příliš dlouho vznášel nad vedením České národní banky mrak nejistoty a začínalo vážně hrozit nebezpečí její vnitřní destabilizace,“ řekl dále Havel. Mé rozhodnutí možná nesklidí nadšení všech politiků, ale domnívám se, že nezávislost a profesionalita vedení banky jsou důležitější než přízeň politiků. Pevně věřím, že rekonstruovaná bankovní rada a vláda naleznou produktivní způsob spolupráce, dodal prezident.

Havel dnes zároveň poděkoval odstupujícími guvernérovi Josefu Tošovskému. „Je hlavně jeho zásluhou, že se z České národní banky stala moderní transparentní banka, která obstojí v tržních poměrech a těší se mezinárodnímu respektu,“ řekl prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme