Novým předsedou KSČM se stal Vojtěch Filip

Novým předsedou KSČM dnes ústřední výbor zvolil dosavadního místopředsedu strany Vojtěcha Filipa. Podle členů výboru dostal 63 hlasů. Vystřídal ve funkci Miroslava Grebeníčka, který ji vykonával více než 12 let. Rezignoval kvůli programovým neshodám. Budovu ústředního výboru opustil ještě před zvolením svého nástupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip a Miroslav Grebeníček

Vojtěch Filip a Miroslav Grebeníček | Zdroj: ČTK

Vedle místopředsedy Poslanecké sněmovny a KSČM Vojtěcha Filipa, jehož kandidatura se očekávala, se o hlasy ucházel i další místopředseda Václav Exner. Miroslav Grebeníček, kterého chtěli někteří delegáti nominovat, odmítl.

Rezignaci předsedy komunistů Miroslava Grebeníčka přijal Ústřední výbor KSČM v sobotu. Grebeníček se na zasedání ústředního výboru označil za přítěž strany před nadcházejícími volbami. Úmysl rezignovat zveřejnil počátkem září.

Během dnešního téměř hodinového projevu Grebeníček jednoznačně neřekl, že končí. Ve svém projevu mluvil dosavadní dlouholetý předseda komunistů o možnostech spolupráce s ČSSD ve vládě: "Chceme-li mít vliv a účastnit se na výkonu moci, pak jen jako programově jednoznačná, suverénní strana, která na sobě pracuje a která posiluje své pozice i pro budoucnost."

Kritizoval své soudruhy za kariérismus: "Pokud si ale někdo osobně sní o nějakém lukrativním křesle výměnou za programové ústupky, připravuje odchod strany do bezvýznamnosti." Tím někým myslel Miroslav Grebeníček například místopředsedu strany Jiřího Dolejše, podle kterého KSČM momentálně sice v názorech jednotná není, ale v osobě Grebeníčkova nástupce se komunisté shodnou.

Filip ke svému zvolení potřeboval 48 hlasů členů výboru. Ten má po Grebeníčkově rezignaci 94 členů. Podle Filipa nezmění KSČM pod jeho vedením své priority.

Grebeníček byl členem nejvyššího orgánu strany mezi sjezdy z titulu stranické funkce. Nyní je jen řadovým členem strany a nového předsedu nevolil. Zůstává však poslancem a stále je platné rozhodnutí výkonného výboru, že bude jihomoravským volebním lídrem. Spekuluje se o tom, že by také mohl být za zásluhy o stranu zvolen čestným předsedou. Tuto funkci by musel ústřední výbor nově zřídit.

Lenka Šumová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme