O doplatcích za léky má být jasno do konce týdne

Do konce týdne bychom měli vědět, kolik budeme od ledna připlácet na léky. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová už podepsala vyhlášku, která stanovuje výši úhrad za medikamenty od zdravotních pojišťoven. O doplatcích farmaceutické firmy zatím jednají. Výrobci léků by měli do konce týdne říct, jestli sníží ceny do výše úhrady od pojišťovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky | Foto: Jan Rosenauer

Pak bychom se měli dozvědět, jaké přípravky budou bez doplatku a na které bychom si naopak připlácet měli a kolik. Ministerstvo prosazuje, aby nepodražily léky určené k dlouhodobému užívání. "Jde o to, aby byli touto vyhláškou zvýhodňováni - z hlediska doplatku za léky - ti lidé, kteří jsou chronicky nemocní, kteří jsou v důchodu, invalidním i starobním," vysvětluje mluvčí resortu Václav Šebor.

Ministryně Emmerová vyzvala minulý týden výrobce a distributory léků, aby jí poslali nabídky cen. Firmy na to měly den a půl. Ze 150 společností, které u nás působí, se jich ozvalo 23. Mezinárodní i české asociaci farmaceutických firem se ale postup ministryně nelíbí.

"My bychom rádi, aby ty podmínky byly předem stanoveny, aby byla kritéria, podle kterých se bude rozhodovat, aby byly předem termíny," podotýká výkonný ředitel české asociace farmaceutických firem Lumír Kroček.

Emmerová už vyhlášku v září podepsala. Po dvou dnech ji ale zase zrušila s odůvodněním, že by pacienti na některé léky připláceli neúnosně moc.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme