O pravidlech nemocenské znovu rozhodne Ústavní soud

Ústavní soud dnes určí, jestli se změní pravidla pro výplatu nemocenské. Sociální demokraté požadují, aby lidé dostávali náhradu platu i za první tři dny nemoci. Už jednou s takovým návrhem uspěli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud projednává stížnost na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů při loňských komunálních volbách

Ústavní soud projednává stížnost na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů při loňských komunálních volbách | Foto: Filip Jandourek

Soudci před čtyřmi lety zkritizovali stát za porušení práv zaměstnanců a svévolný postup při hledání úspor. Takzvanou karenční dobu proto ze zákona vyškrtli.

Teď je ale zpátky a opozice ji znovu napadla. Zdůvodnění vlády, že krátkou pracovní neschopnost lidé často zneužívali, neuznává.

„Úsporami v tomto případě není možné argumentovat. Situace v reálném životě je taková, že řada lidí – a to jsou skutečně ověřitelná fakta – v případě, že onemocní, tak řeší tuto věc čerpáním dovolené,“ říká poslanec za ČSSD Roman Sklenák, který jede do Brna ústavní stížnost obhajovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Martina Drtiny o nemocenské v Ranním Radiožurnálu.mp3

Pokud uspěje, soudci podle ústavního právníka Vladimíra Balaše sporné paragrafy zruší buď hned, nebo dají vládě čas na nápravu.

Stížnost míří proti celkem osmi zákonům, do kterých se první tři dny nemocenské bez náhrady promítly.Rozhodování soudu sledují pozorně zejména zaměstnavatelé. Pokud by totiž soud rozhodl, že vyhoví návrhu poslanců sociální demokracie a zruší takzvanou karenční dobu, platili by nemocenskou v oněch třech dnech svým pracovníkům právě zaměstnavatelé.

„Aby nedošlo k mýlce, hovoříme o platbě náhrady mzdy při dočasné pracovní neschopnosti, protože takzvané Dávky nemocenské vyplácí Správa sociálního zabezpečení,“ upřesňuje místopředseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR Jiří Víšek.

Soud nemůže rozhodnout se zpětnou platností. Může ale ve výjimečných případech rozhodnout o ‚okamžité platnosti‘. To by znamenalo, že podniky by musely měnit své finanční plány nestandardně během roku. Zřejmě by to pro firmy se zaměstnanci neznamenalo problémy existenční, ale nezanedbatelné by byly zvýšené mzdové náklady a narušení pravidelnosti finančního chodu.

Nemocenská pro zaměstnance znevýhodňuje osoby samostatně výdělečně činné

Jiří Víšek současný stav nepovažuje za spravedlivý a obává se, že pro jeho změnu není politická vůle. Nicméně jakoukoli změnu v zaměstnaneckém sektoru považuje za nespravedlivou vzhledem k osobám samostatně výdělečně činným.

Dle mínění místopředsedy Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR situaci, kdy lidé chodí do práce nemocní a nejen že zhoršují průběh své nemoci, ale dokonce nemoc dále šíří, nemůže vyřešit pouze zrušení karenční doby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl místopředseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR Jiří Víšek

„Protože náhrady mzdy i nemocenské dávky jsou pro zaměstnance tak nízké, že se lidem nevyplatí marodit. Nejhůře jsou na tom osoby samostatně výdělečně činné, které 21 dnů nedostanou ani korunu,“ vysvětluje Jiří Víšek a dodává, že živnostníci nemají placenou ani dovolenou, kterou obvykle čerpají zaměstnanci na dobu léčení místo právě nemocenské.

„Takže budeme-li brát v úvahu tyto dvě skupiny, jak se levice, především odbory, snaží srovnat zaměstnance s OSVČ, tak já v tom nevidím až tak velký rozdíl,“ uzavírá Jiří Víšek.

Po prvním zavedení karenční doby na začátku roku 2008 skutečně potvrdily statistiky, že klesl počet dní strávených v pracovní neschopnosti. Výdaje státu na nemocenskou se ve srovnání rokem 2007 snížily v roce 2009 téměř o 10 miliard korun a počet pracovních neschopností klesl o 47 procent.

Jan Pokorný, Martin Drtina, Eva Presová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme