O rozpočtu dnes ve Sněmovně i na Hradě

Jednání o konečné podobě rozpočtu na příští rok se znovu rozbíhají. Konkrétní přesuny peněz v jeho kapitolách navrhne dnes rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Odpoledne pak jeho členy přijme ke konzultacím na Pražském hradě prezident Václav Havel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Česká televize

Dopoledne bude výbor jednat o finančních přesunech v rámci jednotlivých rozpočtových kapitol a připravovat pro Sněmovnu usnesení. Připravit by měli do příští středy celou vládní předlohu k druhému čtení ve sněmovně, kdy poslanci navrhují finanční přesuny mezi jednotlivými kapitolami.

Neočekává se však, že by z jednání vzešla doporučení na velké přesuny peněz. "Půjde pouze o dílčí přesuny v jednotlivých položkách. Nepředpokládám, že by došlo k větší změně než plus mínus jednoho procenta celkového objemu státnímu rozpočtu," uvedl poslanec vládní ČSSD Michal Kraus.

Že by z debaty měla vzejít doporučení k nějakým velkým změnám se nedomnívá i předseda výboru, lidovec Miroslav Kalousek. Nesouhlasí například ani s návrhem, aby se snížily peníze pro kapitolu Senát. "Určitě si nemyslím, že by měla být krácena kapitola Senátu. Nepatří k politické kultuře, aby jedna komora redukovala rozpočet druhé komory, k tomu se opravdu nehlásím," prohlásil Kalousek.

Podle Kalouska budou poslanci prezidenta Havla informovat o tom, jak je rozpočet sestaven a kde má slabé a silné stránky. Setkání prezidenta s poslanci rozpočtového výboru bývá před schvalováním rozpočtu tradicí. Podle některých informací se poslanci také chtějí s prezidentem rozloučit.

Krachem privatizace Českého Telecomu budou státu chybět potřebné peníze, se kterými počítal pro fondy bydlení a dopravy. Podle poslanců by ale tento neuskutečněný prodej vlastní jednání o státním rozpočtu na příští rok neměl formálně ovlivnit. "Nicméně celkovou bilanci všech veřejných rozpočtů, do kterých patří kromě státního rozpočtu i rozpočty dalších institucí, to samozřejmě ovlivní, protože v ní se chybějící příjem v rozsahu padesáti miliard velmi negativně projeví," dodává předseda klubu ODS Vlastimil Tlustý.

Také podle poslance rozpočtového výboru za KSČM Jiřího Dolejše krach privatizace Českého Telecomu nadcházející schvalování státního rozpočtu přímo neovlivní. Dolejš je ale zároveň přesvědčený o tom, že to jistou stabilitu veřejných financí vládě naruší. "Je pravdou, že vláda do návrhu státního rozpočtu zdůrazňovala jako metodický přístup, že privatizační peníze zahrnovat nebude. Takže je to o tom, jestli vláda při zpracování rozpočtu byla k sobě upřímná," řekl.

Sněmovna zatím podpořila jen základní rozpočtové údaje, tedy schodek 111,3 miliardy korun při příjmech 684,062 miliardy a výdajích 795,362 miliardy korun. Schvalování rozpočtu čeká sněmovnu v úterý 17. prosince.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme