O tituly z plzeňských práv přijde 12 absolventů

Západočeská univerzita v Plzni uzavírá proces odebírání sporných titulů. O titul přijde celkem 12 absolventů, kteří získali diplom protiprávně. Vyšetřující prokázali nesplněné studijní povinnosti, chybějící závěrečné práce a ve dvou případech plagiátorství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni | Foto: Tomáš Adamec

O titul přijde jeden bakalář, v sedmi případech magistři, a jak uvedl právní expert univerzity František Korbel, ve třech případech se zruší diplom titulu JUDr.:

„To jsou případy navazující na titul magistra; jedná se o osoby, které protiprávně získaly titul magistra a v takovém případě nemohly legálně získat ani titul doktora práv.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí univerzity Kamila Kvapilová ve Světě o druhé na Rádiu Česko

Protiprávně vydané diplomy nebudou jejich držitelé podle Korbela vracet. Univerzita ale zveřejní jejich čísla, aby existovala veřejná kontrola toho, že daný diplom byl zrušen.

„My těm lidem nemůžeme sebrat papír ze šuplíku,“ říká mluvčí univerzity Kamila Kvapilová. „Nemůžeme také zveřejnit celá jména kvůli zákonu na ochranu osobních údajů. Pokud bychom tak učinili, vystavovali bychom se riziku žalob,“ vysvětluje.

„Vzhledem, k tomu, že důkazní břemeno leží na univerzitě, nikoliv na těch dotyčných, tak jsme diplom rušili pouze v případech, které byly jednoznačné. Jinak bychom se opět vystavovali rizuku v podobě žalob a soudů,“ říká Kvapilová.

Podle Františka Korbela Západočeská univerzita zároveň připravuje trestní oznámení na bývalé vedení fakulty:

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra spravedlnosti a právní expert ZČU František Korbel v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Máme dnes velmi kvalitní důkazní materiál k tomu, abychom mohli vyvodit trestní odpovědnost skutečných původců celé kauzy. Myslím si, že tak je to i spravedlivé, že ten primární postih by neměl směřovat vůči studentům, ale vůči těm, kteří toto zavinili.“

„My jsme připraveni požádat pana doktora Sokola a ve spolupráci s ním podat trestní oznámení na bývalé funkcionáře právnické fakulty,“ doplnil Korbel.

Z protiprávního vydávání diplomů by se měli zpovídat bývalý děkan Milan Kindl a Jaroslav Zachariáš. Univerzita přezkoumávala celkem 66 sporných titulů, většina studentů po vyzvání univerzitou důkazy o studiu doplnila.

Škole ale ještě hrozí, že v záři nedostane akreditaci na hlavní magisterský obor. Fakulta podle Kamily Kvapilové potřebuje vědět, kolik lidí k 1.září nastoupí do pracovního poměru. Musí prý prokázat, že fakulta je personálně stabilizovaná.

„V současné době probíhají výběrová řízení na nová místa docentů a profesorů. Výsledky bychom měli mít zhruba do konce července. 1. září je také datum, kdy fakulta předloží rektorátu návrh zprávy pro akreditační komisi,“ říká Kvapilová.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček, David Havlena, Marika Táborská, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme