ODS oslaví na Žofíně 20 let existence, vystoupí Klaus i Topolánek

ODS dnes oslaví na pražském Žofíně dvacet let své existence. Se zdravicí v úvodu slavnosti vystoupí oba bývalí předsedové strany - prezident Václav Klaus a expremiér Mirek Topolánek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavním bodem nedělního programu ODS je volba nového vedení strany | Foto: Tomáš Adamec

Klíčové postavy ODS, které se v minulosti vzájemně ostře kritizovaly, by se měly na pódiu vystřídat. Ještě před tím občanské demokraty osloví nynější předseda ODS a premiér Petr Nečas.

Účastníky oslavy pozdraví také předseda slovenské SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Vznik ODS a její vývoj si se všemi zúčastněnými připomene i první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Podle něj má strana silné základní teze, ve kterých by měla pokračovat.

„Svoboda jedince, svoboda jeho soukromí a nedotknutelnost majetková, to jsou pilíře, na tom nemáme co měnit. Musíme ale řešit aktuální situace, nikdo netušil, že přijde hospodářská krize, na to musíme umět reagovat. Čím méně vlivu státu, čím méně je dotačních titulů, tím méně korupce a to by měl být jeden ze základních pilířů,“ je přesvědčen Sobotka.

Občanští demokraté se na oslavu dvacetiletého výročí chystají krátce po vážné vládní krizi, při které vládní lídři odvrátili rozpad koalice vedené ODS. Strana se po investicích do několika volebních kampaní potýká i se složitou finanční situací. Občanští demokraté loni vykázali ztrátu přes 222 milionů korun.

ODS se za 20 let své existence stala nejúspěšnější stranou v Česku po listopadu 1989. Vyhrála třikrát volby do sněmovny, přes deset let byla ve vládě, čtyřikrát po volbách vládu sestavovala, měla předsedu sněmovny i Senátu a její zakladatel Václav Klaus byl dvakrát parlamentem zvolený za prezidenta republiky.

Igor Maňour, Milada Richterová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme