Odvolanou Emmerovou dočasně nahradí Škromach
Milada Emmerová už není ministryní zdravotnictví. Premiér Jiří Paroubek dnes podal návrh na její odvolání a prezident Václav Klaus návrhu vyhověl. Milada Emmerová opouští své křeslo po čtrnácti měsících působení na ministerstvu zdravotnictví. V řadě důvodů k tomu podle Paroubka přispěl ten poslední: kolektivní nabídka k rezignaci, kterou včera večer nabídlo všech šest náměstků. Nástupce Emmerové by měl premiér vybrat zhruba do týdne. Vedením resortu prezident dočasně pověřil místopředsedu vlády Zdeňka Škromacha
Odvolání je trochu překvapivé v tom, že premiér až dosud požadavky lékařů na její demisi odmítal. Dnes ale Jiří Paroubek přiznal, že poslední kapkou, která ho vedla k odvolání, byla zmiňovaná rezignace ministrů. "Myslím, že resort zdravotnictví potřebuje nyní v první řadě jisté uklidnění, a proto jsem se rozhodl k tomuto kroku," řekl Radiožurnálu premiér.
Paroubkův krok ostatní ministry překvapil. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek si nemyslí, že by výměna na postu šéfa resortu zdravotnictví mohla v tuto chvíli něco podstatného vyřešit. "Situaci mohou vyřešit pouze hluboké systémové změny, ne změna ministra," soudí Miroslav Kalousek.
Jiří Paroubek má na místo Emmerové dva kandidáty, jména ale zatím říct nechce. Nejčastěji se spekuluje o prezidentovi České lékařské komory Davidu Rathovi. Ten Radiožurnálu řekl, že by takovou nabídku přijal. "Kdybych na takovou nabídku řekl ne, tak musím abdikovat i z pozice prezidenta komory, protože bych si nedovedl představit, jak bych pak mohl seriózně kritizovat toho případného jiného ministra," prohlásil Rath.
Pro pojišťovny je ale Rath nepřijatelný. Z jejich svazu se ozývají hlasy, že by na ministerstvu jen hasil problémy, které způsobil jako šéf profesní organizace lékařů. Podle názoru výkonného ředitele svazu Jaromíra Gajdáčka by na ministerstvu jen hasil ty problémy, které sám způsobil jako šéf profesní organizace lékařů. "Postava pana doktora Ratha pro zdravotní pojišťovny rozhodně přijatelná není, ať už ve funkci náměstka nebo ministra, protože on z velké části zavinil ty problémy, které v současné době s financováním zdravotní péče jsou," uvedl Gajdáček.
Krom Ratha se v parlamentních kuloárech hovoří i o bývalém řediteli soukromé nemocnice ve Vrchlabí Vladimíru Drymlovi. Spekuluje se také o někdejší náměstkyni ministra práce Běle Hejné, řediteli motolské nemocnice Miloslavu Ludvíkovi, exministru zdravotnictví Bohumilu Fišerovi a předsedovi sněmovního výboru pro zdravotnictví Jaroslavu Krákorovi (ČSSD).
Miladu Emmerovou odvolání z funkce ministryně zdravotnictví překvapilo. Teď si chce pár dní odpočinout, pokud však získá podporu, ráda by kandidovala do sněmovny. Možná se však vrátí k profesi lékařky.