OVĚŘOVNA: Prezident nemůže jen tak vyhlásit mobilizaci. Na sítích stále koluje falešný příspěvek

  • S blížící se prezidentskou volbou přibývá i zkreslených či zcela nesmyslných zpráv, které se týkají prezidentských kompetencí a možných činů jednotlivých kandidátů po jejich zvolení do funkce.
  • Takovým případem je i obrázek kolující po sociálních sítích, podle kterého zvolení konkrétních kandidátů povede k mobilizaci lidí a jejich vyslání „na východní frontu“.
  • Jak ale vysvětlujeme v dalším díle seriálu Ověřovna!, žádný ze jmenovaných kandidátů se pro mobilizaci veřejně nevyslovil. A ze zákona o ní ani prezident sám rozhodnout nemůže.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Falešný příspěvek se šíří především na sociální sítí Facebook, nalézt je ho ale možné i na Twitteru

Falešný příspěvek se šíří především na sociální sítí Facebook, nalézt je ho ale možné i na Twitteru | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Pokud dojde ke zvolení těchto kandidátů, ti vyhlásí mobilizaci (prezidentská pravomoc) a vy půjdete na východní frontu do zákopů,“ píše na sociálních sítích spolek Manifest, který vznikl jako protivakcinační iniciativa a do povědomí se dostal pořádáním demonstrací v době covidových restrikcí.

OVĚŘOVNA: Spor o výklad Ústavy. Kandidát SPD by chtěl odvolat vládu, podle expertů to ale není možné

Číst článek

Na sdíleném obrázku konkrétní kandidáty také jmenuje. „Kandidáti, kteří veřejně deklarovali, že vyhlásí mobilizaci: Danuše Nerudová, gen. Petr Pavel, Pavel Fischer, Marek Hilšer,“ píše se v příspěvku.

Jenže jak ověřil přímo u kandidátů server iROZHLAS.cz, žádný z nich se pro mobilizaci v případě svého zvolení nevyslovil. Ani při pátrání v otevřených zdrojích u kandidátů není takový výrok dohledatelný.

Podobné prohlášení by ostatně ani nedávalo smysl. Protože stejně jako v případě šířené informace o tom, že v případě zvolení kandidáta Jaroslava Bašty (SPD) dojde k odvolání vlády Petra Fialy, ani v tomto případě na podobný krok nemá prezident pravomoc. Vše vysvětlujeme v dalším díle seriálu Ověřovna! serveru iROZHLAS.cz.

Vláda navrhuje, prezident vyhlašuje

Aby bylo možné vyhlásit mobilizaci, musí být splněna podmínka, že je stát ve válečném stavu. Ten vyhlašuje, stejně jako stav ohrožení či nouzový stav, Parlament České republiky. A to nadpoloviční většinou všech poslanců a senátorů.

OVĚŘOVNA: Český jaderný útok na Rusko? Nemáme takové zbraně, vyvrací Vrabelův hoax resort obrany

Číst článek

„Mobilizací ozbrojených sil se rozumí hromadné povolávání vojáků v záloze k výkonu mimořádné služby za válečného stavu,“ píše se v takzvaném branném zákoně.

Prezident ale ani po vyhlášení válečného stavu nemůže samovolně mobilizaci vyhlásit. Musí tomu totiž předcházet požadavek vlády. „Mobilizaci ozbrojených sil nařizuje prezident republiky na návrh vlády. Prezident republiky mobilizaci vyhlašuje v hromadných sdělovacích prostředcích,“ píše se v zákoně.

Vyhlášení mobilizace prezidentem tedy předchází několik kroků, které musejí být ze zákona splněny. Vyhlášení válečného stavu a požadavek vlády na vyhlášení mobilizace. Není tedy možné, aby kandidát po zvolení svévolně vyhlásil mobilizaci kvůli válce „na východní frontě“.

‚Bludy‘ a ‚dezinformace‘

Server iROZHLAS.cz pátral v otevřených zdrojích a zároveň oslovil i dotyčné kandidáty s otázkou, zda skutečně někde uvedli, že by mobilizaci vyhlásili či ji zvažovali.

Dezinformace proti Zemanovi: má rakovinu, zradil český národ, jeho voliči nemusí k prvnímu kolu volby

Číst článek

V otevřených zdrojích žádnou informaci o tom, že by kterýkoliv ze jmenovaných kandidátů řekl, že po svém zvolení vyhlásí mobilizaci, není možné nalézt. Pouze výroky spojené s mobilizací v Rusku, které ovšem se šířeným narativem nesouvisí.

Že by takové výroky pronesli, odmítli i jednotliví kandidáti. „Žádný takový výrok z úst senátora Marka Hilšera nezazněl,“ řekl Hilšerův mluvčí Petr Janoušek s tím, že senátor zvažuje i možnost podání trestního oznámení na šiřitele nepravdivé informace.

Právní reakci naopak neplánuje kampaň Petra Pavla. Podle jeho mluvčí Markéty Řehákové je to proto, že Pavel nechce poutat k podobným „bludům“ pozornost. „Zpráva o mobilizaci je samozřejmě dezinformace. Petr Pavel žádnou mobilizaci nechystá. I fakticky je to úplný nesmysl, prezident nemá pravomoc mobilizaci vyhlásit,“ reagovala na dotaz.

E-mailové lži. Předvolební dezinformace psali a šířili lékař, advokát, důchodce nebo farmář

Číst článek

K výroku se blíže nechtěl vyjádřit ani Pavel Fischer. Přes mluvčí pouze reagoval, že jde o dezinformaci. „Na tuto a podobné dezinformace nepřímo reaguji každým svým vyjádřením o válce na Ukrajině, která jsou založena na letech mé diplomatické a politické zkušenosti. Kdybych reagoval na každý nesmysl zvlášť, nedělal bych nic jiného,“ odepsal.

Mluvčí Danuše Nerudové Filip Vích reagoval, že dezinformaci zpozorovali ve chvíli, kdy se Nerudová dotáhla na čelo volebního pelotonu.

„Dobrovolníci a další podporovatelé sami v diskusích reagují a dezinformace vyvracejí. Spolu s tím mluví s lidmi v regionech, mladí dobrovolníci také se svými rodiči a prarodiči, kteří jsou nejčastějším cílem dezinformací. Zpravidla reagujeme spíše v diskusích než formou většího stanoviska,“ odepsal Vích.

Narazili jste na dezinformaci?

Vážení čtenáři, pokud byste na sociálních sítích narazili informaci, u které si nejste jistí její pravdivostí, pošlete ji na e-mailovou adresu overovna@rozhlas.cz. Server iROZHLAS.cz se ji za vás pokusí ověřit. 

Podobné nepravdivé výroky se přitom objevují před volbami pravidelně. V minulosti šlo třeba o konspirační teorie o členství kandidátů v mocenských spolcích či zdraví kandidátů.

Mezi nejznámější falešné informace šířené před minulými prezidentskými volbami patří nepravdivá informace z roku 2013, kterou zadali podporovatelé Miloše Zemana jako reklamu do bulvárního deníku Blesk. V ní vyzývali k tomu, aby lidé nevolili Zemanova konkurenta Karla Schwarzenberga, protože neuznává Benešovy dekrety a vyjadřuje podporu sudetským Němcům.

Falešné zprávy se ale nevyhnuly ani prezidentu Zemanovi. Při poslední prezidentské volbě se na sítích například šířil z původního kontextu vytržený fór Jindřicha Šídla o tom, že voliči Miloše Zemana nemusejí v prvním kole vůbec volit, protože „jejich kandidát automaticky postupuje do druhého kola“.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme