dezinformace

Sdílet nepravdivé zprávy bude těžší. Facebook zavádí nová opatření proti dezinformacím

|Michal Zlatkovský |Technologie

Sociální síť Facebook, která se po amerických prezidentských volbách stala terčem kritiky za šíření dezinformací, začíná bojovat s takzvanými fake news. Uživatele, kteří chtějí sdílet vyvrácenou zprávu, Facebook opakovaně upozorní na její nepravdivost. Opatření se zatím testuje ve Spojených státech, postupně je Facebook má zavést na celém světě.

| ČTK |Zprávy ze světa

Le Monde, Libération i Google ve Francii společně bojují proti dezinformacím. Spustili CrossCheck

Koalice 37 francouzských a mezinárodních médií, podporovaných firmou Google a mediální sítí First Draft, v úterý spustila internetový server CrossCheck jako společnou platformu pro ověřování informací a vyvracení nepravdivých tvrzení, které by mohly narušit nadcházející prezidentské volby. Francouzi budou volit nového prezidenta ve dvou kolech, v dubnu a květnu.

| ČTK, Anna Kottová |Zprávy z domova

Internet cenzurovat nebudeme, ohradilo se vnitro proti Zemanovi. Pošle mu více informací

Nové Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám nebude cenzurovat obsah médií ani internetu. Ministerstvo vnitra se tak ohradilo proti části vánočního poselství Miloše Zemana. Prezident v projevu zmínil, že by si nepřál, aby se resort stal novodobým Koniášem. Česko podle něj nepotřebuje cenzuru a ideovou policii. Centrum začne fungovat od ledna a má monitorovat potenciální teroristické hrozby a bojovat s dezinformačními kampaněmi. Nový tým sestavuje právnička ministerstva vnitra Eva Romancovová.

|Petr Kočí, Michal Zlatkovský |Zprávy z domova

100 nejsdílenějších falešných zpráv v Česku: dezinformace mají větší zásah než pravdivé zprávy

Všudypřítomné sociální sítě mění zavedené způsoby šíření zpravodajství. S tím, jak přibývá lidí, kteří čerpají informace především z Facebooku, zjednodušuje se i šíření dezinformací a fake news - úmyslně lživých článků. Našli jsme stovku těch, které se v Česku za poslední rok sdílely nejvíce.