Pavel Bém složit poslanecký mandát nehodlá

Bývalý pražský primátor Pavel Bém teď nehodlá skládat poslanecký mandát. Odposlechy telefonních rozhovorů mezi ním a vlivným lobbistou Romanem Janouškem jsou tématem právě probíhajícího jednání vedení pražské ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdo dílo chválil (Pavel Bém)... | Foto: Tomáš Adamec

Kauzu telefonátů mezi exprimátorem Prahy Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem nyní řeší vedení pražské ODS. Z přepisů odposlechů, které zveřejnil deník Mladá fronta Dnes, vyplývá Janouškův vliv na dění na magistrátu hlavního města nebo uvnitř občanských demokratů.

Podle odposlechů Janoušek v Praze spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu či o vedení akciových společností hlavního města Prahy. Zajišťoval také někdejšímu primátoru Bémovi zahraniční cesty, schůzky s politiky nebo nákupy luxusního zboží.

Jednou z variant verdiktu vedení pražské ODS je pozastavení členství Béma ve straně do doby, než se odposlechy prošetří a Bém své jméno očistí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj kolem kauzy odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška zhodnotil v Ozvěnách dne komentátor Čro Petr Nováček

Samotný Bém všechny spekulace kolem své osoby odmítá a nevidí důvod k tomu, aby skládal poslanecký mandát. Uvedl to v textu pro Hospodářské noviny. Zároveň odmítá podezření z klientelismu a korupce, které naznačují odposlechy jeho telefonátů s vlivným podnikatelem Romanem Janouškem. Osobní odpovědnost prý Bém vyvodí, až pokud se prokáže, že porušil zákon.

V písemném vyjádření pro Hospodářské noviny Bém připustil, že Janoušek magistrátní zakázky ovlivňoval, ale nespatřuje v tom nic divného. "Nejspíše se snažil některé zakázky ovlivnit, stejně jako stovky dalších zakázky jiné. Ale připisovat mu omnipotentní, 'magickou moc' lorda Voldemorta je opravdu nejenom absurdní, ale také směšné," napsal Bém.

Telefonáty mezi Bémem a Janouškem projedná vedení pražské ODS

Číst článek

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček v poledních Ozvěnách předpověděl, že ODS Bémovi přeruší členství. „To je opatření, které ODS až dodatečně zakotvila do svých stanov. A má jí umožnit, aby v podobných kolizních situacích, jako je nyní s Bémem, získala čas. Strana se tím oddělí od stále ještě potenciálního viníka. A teď se čeká, jak věc dopadne.“

„Záleží v posledku na tom, jak si věci spojí občané, kteří se o nich dozvídají z novin a jiných médií,“ poznamenal Nováček.

Případ hodlá s Bémem řešit rovněž premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas. Kauzou by se mělo tento týden zabývat i celorepublikové grémium ODS. Obsah odposlechů telefonátů již začala šetřit policie.

Druhý z odposlouchávaných, Janoušek, v pátek srazil svým autem ženu, která skončila s těžkým zraněním v nemocnici. Z místa nehody ujel, policisté jej ale dopadli a naměřili mu v krvi přes dvě promile alkoholu. V neděli předali lobbistovi obvinění z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme