Analýza PCR testů: Opatření na britskou mutaci nefungují, počty nakažených budou strmě růst

Na takzvanou britskou mutaci koronaviru současná opatření nefungují, vyplývá to z analýzy PCR testů společnosti Diana Biotechnologies, kterou má Radiožurnál k dispozici. Kvůli této variantě viru SARS-Cov-2 hrozí Česku v příštích týdnech strmý nárůst počtu nakažených. Šíření mutace totiž neustále zrychluje.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum se týkal devíti krajů, ve všech byla mutace ve více jak polovině vzorků (ilustrační foto) | Foto: Johan Nilsson | Zdroj: TT News Agency/Reuters

„Data naznačují exponenciální šíření. Zdvojnásobení té britské varianty vidíme přibližně každých 14 dní. Lze očekávat, že někdy na přelomu února a března, pokud se nic nezmění, tak počet nově nakažených může být na dvojnásobku minulého týdne,“ okomentoval výsledky analýz PCR testů šéf společnosti Diana Biotechnologies Václav Navrátil.

Firmy by od státu mohly dostat příspěvek na testování zaměstnanců, šlo by i o kloktací nebo žvýkací testy

Číst článek

Právě tato firma z Vestce u Prahy stojí za asi čtvrtinou všech PCR testů v Česku, které umožňují velmi spolehlivou detekci britské varianty koronaviru i bez toho, aby ji musela finálně prokázat sekvenace. Dlouhodobě vědci sledují šíření mutace na základě dat z laboratoří v Plzni, Praze, Brně, Ostravě a Jihlavě.

Mimo to provedli minulý týden průzkum i v dalších krajích, kdy z téměř 10 tisíc provedených testů zjistili, že takzvaná britská varianta koronaviru nepřevládá jen lokálně, ale patrně v celé České republice.

„My jsme dokázali zahrnout vzorky z asi devíti krajů, přičemž je vidět, že ve všech těchto krajích byla mutace přítomná z více než 50 procent,“ dodal Navrátil. Například v Praze a v Plzni ale průměrné procento výskytu takzvané britské mutace dosáhlo až 75 procent.

V kolika procentech vzorků byla nalazena britská varianta? | Zdroj: Dians Biotechnologies

Britská mutace dominuje

Při analýze PCR testů se také ukázalo, že současná tvrdá opatření na šíření mutace nefungují. Zatímco šíření původní varianty viru lockdown utlumuje, britská mutace se šíří čím dál rychleji.

„Jsme schopní sledovat původní variantu viru a tam je vidět, že opatření fungují. Je evidentní pokles počtu nových případů. Bohužel stejná opatření evidentně nebrání šíření té britské varianty. Ta od začátku ledna naopak exponenciální roste. Teď už začíná britská varianta dominovat. Je téměř jistotou, že se to projeví na nárůstu celkového počtu případů,“ vysvětlil provozní ředitel Diana Biotechnologies Martin Dienstbier.

Podle Navrátila situace nyní může vypadat lépe, než jaká ve skutečnosti je. „A právě tím, jak jdou ty dvě křivky proti sobě, a ta původní varianta jde z vysokých čísel, tak celková křivka vypadá poměrně dobře, že jenom mírně roste. Ale to, co je tam schované, je ten opravdu velmi strmý nárůst britské varianty,“ uvedl.

Nově nakažení v Česku za den | Zdroj: Dians Biotechnologies

Že takzvaná britská mutace v Česku postupně převládá, uvedl už ve středu ministr zdravotnictví za hnutí ANO Jan Blatný. „Šíří se ze západu na východ, zvyšuje se tak počet nově diagnostikovaných pacientů,“ popsal Blatný s tím, že nejvíc postižené jsou Čechy.

Ministr proto opět apeloval na občany České republiky, aby dodržovali opatření: „To, co se děje, je dáno tím, že plošná opatření nefungují, když nejsou dodržována na individuální úrovni. Řešením je namísto zpřísnění uvědomělý přístup každého z nás.”

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme