Pitomé chování Putny není důvod nejmenovat ho profesorem, míní premiér
Premiér Petr Nečas (ODS) podpořil literárního historika Martina Putnu ve sporu s prezidentem. Předseda vlády je přesvědčený, že Putna může být profesorem, přestože se prý v průvodu gayů choval nevhodně.
Nečas zdůraznil, že ačkoli Putnovo jednání neschvaluje, v České republice má každý právo na svobodu slova včetně práva „chovat se pitomě jako pan Putna“.
„To, že se někdo občas chová pitomě, ještě není důvod mu upřít ve specializovaném oboru typu srovnávací literatura nějaký akademický postup,“ míní premiér.
Jak dodal, Putnovo jmenování mu vadí mnohem méně než jiná profesura, kterou prezident i on nedávno podepsali.
„Například docenta (Františka) Hanzlíka ze Slezské univerzity, který je, abych to řekl plným titulem, docent RSDr. a který bude profesor v oboru českých a československých dějin na Slezské univerzitě. Tento případ mně vadí více než nevkusný a pitomý transparent v rukou jiného vysokoškolského pedagoga,“ poznamenal Petr Nečas.
Zeman respektuje Putnovu sexuální orientaci. Vadí mu text transparentu
Číst článek
Prezident Miloš Zeman odmítl Putnu jmenovat profesorem, aniž uvedl důvod. Dnes řekl, že respektuje Putnovu sexuální orientaci, vadí mu ale text „Katolické buzny zdraví Bátoru“ na transparentu, se kterým akademik vystoupil na pražském pochodu homosexuálů.
Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů Prague Pride. Právě na to Putna svým transparentem reagoval.
Zemanovo odmítnutí jmenovat Putnu profesorem pobouřilo studenty, akademickou obec i politiky. Podle akreditační komise jde o vyjádření nedůvěry vůči akademické obci. Na druhé straně za rozhodnutí hlavy státu poděkoval opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný.
Jmenování profesorů je naplánováno na 11. června. Je plně v pravomoci prezidenta, ten tak ale činí na návrh vědeckých rad. Kvůli sporu o Putnu se má s Milošem Zemanem sejít v nejbližší době také rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.
„Při zpětném pohledu pořád mám sklon to vnímat velmi silně v kontextu problému s panem Bátorou, který tehdy byl. Dost mám problém s tím, že jedno konkrétní veřejné vystoupení by mělo být nějakým fundamentálním elementem v rozhodování o tak závažné věci, jako je profesura,“ řekl Hampl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
Studenti podpořili Putnu happeningem a vyzvali k bojkotu udílení titulů
Číst článek