Meteorologové varují v úterý před silným větrem. V noci zasáhne Česko i mráz, v Krkonoších napadl sníh

V noci na úterý a ráno očekávají meteorologové v Česku mráz, který může poškodit zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy. Přes den pak bude ve většině republiky foukat silný vítr, jehož rychlost může v nárazech dosáhnout více než 65 kilometrů za hodinu. Český hydrometeorologický ústav to uvedl ve výstraze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silný vítr (ilustrační foto)

Během úterý bude foukat ve většině republiky silný vítr | Zdroj: Profimedia

Mrznout by podle meteorologů mělo ve druhé půlce noci na úterý a ráno do 9.00. Pěstitelům doporučuje zeleninu a nízké rostliny zakrýt světlou netkanou textilií, stromy je možné orosit drobnými vodními kapkami nebo poblíž stromů spalovat vlhký rostlinný odpad.

Během úterý bude foukat ve většině republiky silný vítr. Podle výstrahy meteorologů se to bude týkat všech krajů s výjimkou Vysočiny, Jihomoravského a Zlínského kraje. Vítr může lámat stromy a způsobit i menší škody na domech či komplikace v dopravě. Turisté na horách by se neměli vydávat na hřebeny.

⚠️AKTUÁLNĚ PLATNÉ VÝSTRAHY⚠️ ❄️❄️❄️MRÁZ VE VEGETAČNÍM OBDOBÍ V noci a ráno se očekává mráz, který může poškodit...

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne Pondělí 3. května 2021

Velmi mrazivá rána Česko prožilo i před týdnem. Sadařům mráz ale napáchal jen lokální škody na meruňkách, třešních a hrušních. Pomohlo to, že vegetace je zpožděná o dva až tři týdny. Mráz zatím nepoškodil ani úrodu na polích se zeleninou, nízké teploty ale mohou podle zelinářů zpozdit sklizeň. Sadaři doufají, že se jim vyhnou mrazy zejména na „ledové muže“ od 12. do 14. května, kdy jsou stromy ke škodám nejnáchylnější.

Sněžení v Krkonoších

Kromě mrazu se na nejvyšších bodech Česka stále drží sněhová nadílka. Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin čtvrt metru sněhu, celkem ho na hřebenech leží 70 až 110 centimetrů. V Krkonoších tak nadále platí první stupeň lavinového nebezpečí.

„Za posledních 24 hodin se prudce ochladilo, čímž vznikla na povrchu krusta. Na ni napadlo na hřebenech hor 25 centimetrů nového sněhu,“ uvedl lavinový specialista krkonošské horské služby Robert Dlouhý. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích. V polohách pod 1100 metrů nad mořem je sněhová pokrývka vlhká až podmáčená.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme