Podnikatelům v solárním byznysu vadí slova o mafii, zvažují právní kroky

Podnikatelům v solárním byznysu vadí slova o solární mafii. Zvažují, že kvůli útokům představitelů státu na své podnikání podají žaloby na ochranu osobnosti. Bránit se ale chtějí i jinak.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely (ilustrační foto)

Solární panely (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Podle Martina Sedláka z Aliance pro energetickou bezpečnost si veřejnost v poslední době spojuje svoji představu o podnikání ve fotovoltaice s mafií.

Opak je prý ale pravdou: podnikatelé jsou solidní lidé s běžnými rodinami. A negativní hodnocení, které se na jejich činnosti odrazí, si nechtějí nechat líbit.

„Když se podíváme na to, jaké je složení provozovatelů fotovoltaických elektráren, tak můžeme jednoduše zjistit, že jde o 25 tisíc buď obyčejných rodin anebo poctivých podnikatelů, kteří si prostředky vydělali v rámci své jiné činnosti a investovali je do fotovolatických elektráren na základě státní pobídky,“ říká Martin Sedlák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vnímají podnikatelé ve fotovoltaice narážky na svoji práci, shrnuje Petr Sehnoutka

Podnikatelům vadí třeba slova, že miliardy z podpory na energie unikají do zahraničí. Z dotací prý splácí úvěry.

Energetický regulační úřad se brání, že nikdy negativně nemluvil o žádné konkrétní společnosti.

„Žádná solární elektrárna není primárně podezřelá. Pouze pokud zjistíme nějaká pochybení, tak je řádně vyšetříme,“ uvádí mluvčí úřadu Jiří Chvojka.

Energetici nicméně podezřívají několik desítek firem z podvodů. Jde o elektrárny, které ročně dostávají dotace za zhruba dvě miliardy korun.

O solárním byznysu se nyní mluví i proto, že prezident Miloš Zeman tento týden podepsal novelu zákona, která od příštího roku ruší podporu pro nově vybudované solární panely. A nejen to se podnikatelům nelíbí.

Za výroky o mafii se solárníci chtějí bránit žalobou u Ústavního soudu

Číst článek

„Novela zákona o podporovaných zdrojích prodlužuje solární odvod ve výši 10 procent na celou dobu životnosti fotovoltaických elektráren. To je jasné porušení státem garantovaných podmínek, a to patnáctileté návratnosti fotovolatických projektů,“ dodává Martin Sedlák.

Kvůli tomuto opatření už dříve některé solární firmy naznačily, že budou vymáhat škodu v arbitráži. Cílem zákona je snížit výdaje státu i lidí na podporu obnovitelných zdrojů.

Petr Sehnoutka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme