Policie se konečně dočká nových pistolí

Po zhruba pětiletých diskusích dostanou policisté konečně nové zbraně. Pistole CZ 75 Compact České zbrojovky Uherský Brod po opakovaných prověrkách vyhověly požadavkům zkušebních komisařů a ministr vnitra Stanislav Gross tak mohl dopoledne podepsat smlouvu na dodávku 46 tisíc pistolí za téměř 560 milionů korun. Prvních tisíc kusů by zbrojovka měla dodat ještě letos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pistole CZ-75D Compact | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Loni v dubnu vláda rozhodla, že při přezbrojení bude oslovena uherskobrodská zbrojovka bez výběrového řízení. S novými pistolemi nebyli odborníci dlouho spokojeni, proto je musela zbrojovka upravovat. Kvůli nesplněným technickým požadavkům se podpis smlouvy stále oddaloval. Policie kritizovala opakované vzpříčení nábojů, vypadávání hledí, zadrhávání závěru a zablokování zásobníku. To všechno je podle generálního ředitele České zbrojovky Vladislava Volence už minulostí. "Zbraň byla podrobena nejnáročnějším možným testům, které Česká zbrojovka ve své mnohaleté historii dosud nepoznala a to ani v tuzemsku, ani v zahraničí."

Poslední uživatelské zkoušky se uskutečnily na přelomu října a listopadu. Jejich zdárný výsledek a souhlas resortu vnitra je pro mluvčího zbrojovky Milana Morkuse potěšující. "Je to vynikající zpráva pro Českou zbrojovku, samozřejmě znamená to stálý příjem na dobu čtyř let a stabilizaci společnosti." Na zakázce začnou v Uherském Brodě pracovat ihned a prvních tisíc kusů by zbrojovka měla dodat ještě letos.

Nová dodávka pistolí značně zrychlí akceschopnost policistů. Dosud platil zákaz mít náboj v nábojové komoře a pistole se musela natahovat před výstřelem. U starých modelů CZ 82, které se teď zlikvidují, se totiž stávalo, žy vystřelily po pádu na zem. Zrušení nařízení potvrdil ministr vnitra Stanislav Gross. "Pro ty policisty, kteří budou mít tyto pistole, bude pokyn zrušen a policisté budou mít zbraň kdykoliv ve službě okamžitě připravenou ke střelbě."

Podle Stanislava Grosse byla právě neústupnost jeho resortu příčinou velmi kvalitní výsledné podoby zbraně. "Přestože v některých případech jsme byli kritizováni za přehnanost našich požadavků, tak se ukázalo, že tento postup byl jak ku prospěchu policie, protože dostává opravdu velmi kvalitní zbraně, tak i ku prospěchu České zbrojovky," řekl Gross. Díky tlaku ministerstva má podle něj nyní zbrojovka pistole, které snesou srovnání a konkurenční boj s těmi nejproslulejšími značkami ve světě.

S problémy se ale budou ještě nějaký čas potýkat leváci, protože nasmlouvané pistole jsou pouze pro praváky. Smlouva na dodávku zvláštních zbraní s pravolevým ovládáním se teprve připravuje. "Týká se to kolem třech až třech a půl tisíce zbraní, které budou zvláštním obchodním případem a budou mít tuto nadstandartní věc, to znamená pravolevé ovládání," uvedl policejní prezident Jiří Kolář s tím, že cena takto upravených zbraní nebyla ješně stanovena. Standartní podoba pistole ráže 9 milimetrů se zásobníkem na 14 nábojů vyjde policii na zhruba 12 tisíc korun.

Majoritním akcionářem se v České zbrojovce stane společnost Eximat. V současné době přitom dochází k převodu 70 procent akcií České zbrojovky, které jsou dosud ve vlastnictví Komerční banky, na společnost Eximat. Nový vlastník akcií je podle generálního ředitele České zbrojovky Vladislava Volence velmi blízko podepsání obchodní smlouvy. "Je třeba ovšem dodat, žy aby stal skutečným vlastníkem, je třeba ještě dalších právních úkonů, jako například zaplacení samotné kupní ceny a následný převod cenných papírů," upozorňuje Volenec.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Marika Táborská, Martin Hromádka, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme