Policisté rozehnali koncert neonacistů na Jablonecku

Policejním zásahem skončil večerní koncert neonacistů ve Zlaté Olešnici na Jablonecku. Asi 150 lidí se sjelo do tamní restaurace, aby za zatemněnými okny údajně oslavili narozeniny. Podle policejních expertů ale během hudební produkce došlo k propagaci rasismu - pořádková jednotka proto koncert po dvou hodinách ukončila. Podle ministra vnitra Františka Bublana budou tvrdší zásahy policie proti neonacistům budou pokračovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zásah policejních těžkooděnců

zásah policejních těžkooděnců | Zdroj: ČTK

Zásah začal v půl dvanácté v noci, když odborníci na extremismus vyhodnotili písně znějící ze sálu jako fašistické.

Několik desítek policejních těžkooděnců proniklo dovnitř a během několika minut koncert ukončili. Jeho účastníky začali vyvádět ven, několik agresivních osob zadrželi.

Hostinská Eva Šťastná tvrdí, že v sále se při koncertu nic špatného nedělo. "Naprosto normální metalová hudba, v pohodě, nikdo se nepral - úplně všechno v pohodě."

Podle jabloneckého policejního ředitele Josefa Rašína ale došlo během hudební produkce k porušení zákona a odborníci na extremismus a státní zástupce dali svolení k zásahu. "Jako okresní ředitel jsem vázán tím, aby byl dodržován v okrese Jablonec zákon, a podle toho jsem také postupoval."

Policie předvedla celkem 12 lidí - jednoho účastníka podezírá z trestného činu a další z přestupků. Po výslechu byli všichni propuštěni na svobodu. Po jedné osobě kriminalisté vyhlásili pátrání.

Kvůli liknavému postupu při podobných koncertech byla česká policie často terčem kritiky médií i politiků. Ministr vnitra František Bublan teď slibuje, že policie zaujme k neonacistům a dalším hnutím propagujícím rasovou či třídní nenávist rozhodnější přístup.

"Policie bude postupovat v následných měsících nebo dnech stejným způsobem. Teď jde o to ukázat všem, že tímto způsobem se u nás neonacismus šířit nebude," řekl Bublan. Policie by podle něj mohla zakročit i proti akci pořádané komunisty, pokud by při ní někdo nabádal k rasové či třídní nenávisti.

Naposledy policisté nezasáhli v polovině září při neonacistické akci v Křtěticích na Strakonicku. Tehdy se do věci vložil policejní prezident Vladislav Husák, který dva policejní šéfy odpovědné za nepodařený zásah potrestal snížením hodnosti.

Marika Táborská, Milan Brunclík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme