Poprvé se sejde vláda v demisi. Její projekty jsou v ohrožení
Vláda Petra Nečase se dnes poprvé sejde jako kabinet v demisi. Do příštího týdne by mělo být jasné, jestli vznikne nová vláda obsazená stranami současné koalice, jestli nastoupí úřednický kabinet, a nebo se sněmovna rozpustí a budou se chystat nové volby. Životnost současné vlády v demisi a jejích projektů je proto nejistá.
Do termínu řádných voleb zbýval Nečasově vládě rok. Zásadní reformy, jako důchodovou nebo daňovou, už stihla prosadit.
„Jsou samozřejmě věci, které už teď jsou v Poslanecké sněmovně. To je zákon o úřednících nebo zákon o sdružování v politických stranách, který významně upravuje financování politických stran. Když je v tomto volebním období nepřijmeme, bude to velká škoda,“ říká vicepremiérka Karolína Peake ze strany LIDEM.
O čas hraje také ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Na vládě chce ještě do konce června stihnout prosadit zákaz kouření v restauracích a barech.
Ohrožena je také novela vysokoškolského zákona, na které se pracuje několik let. Zatím poslední verze ministra Petra Fialy má ze všech návrhů největší šanci na úspěch.
„Bylo by mi líto, kdyby se to nepovedlo. Ale děláme vše pro to, aby novela mohla být předložena, pokud tomu bude situace alespoň trochu příznivá,“ uvádí Fiala.
Z resortů, které vedou ministři ODS, má své želízko v ohni třeba ministr zemědělství Petr Bendl. Zrušil totiž výběrové řízení na obnovu Kladrubského hřebčína a pracuje se na novém tendru. Změny ve vedení úřadu by ho mohly zpozdit.
To ministr dopravy Zbyněk Stanjura nečeká, že by obměna ministra nebo i celé sněmovny výrazně ovlivnila návrhy jeho resortu.
„Většina materiálu z ministerstva dopravy není vysloveně politického charakteru, jako daně, sociální oblast a podobně. Takže tam v této chvíli nevidím nic, co by hrozilo, že spadne pod stůl,“ vysvětluje ministr.