Poslanci schválili všechna čtyři zákonná opatření Rusnokovy vlády
Poslanecká sněmovna po skoro šestihodinové debatě schválila všechna čtyři zákonná opatření vydaná vládou Jiřího Rusnoka v demisi. Týkají se občanského zákoníku, zvýšení plateb za státní pojištěnce a zákona o veřejných zakázkách. Na jejich přijetí se už předem domluvily strany vyjednávající o koalici - tedy ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Premiér v demisi Jiří Rusnok to přivítal.
Sněmovna potvrdila senátní zákonné opatření, které navyšuje platby do zdravotnictví za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun za rok. Norma je účinná od listopadu, rozhodnutím poslanců bude platit i dál. Opatření zvýšilo platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané o 64 korun na 787 korun.
Změnu podpořila většina poslanců. Pro byli i sociální demokraté. Podle předsedy jejich poslaneckého klubu Romana Sklenáka zdravotnictví peníze potřebuje:
„My jsme toto zákonné opatření podpořili. Považujeme za nutné navýšit platbu za státní pojištěnce, protože situace ve zdravotnictví by bez toho byla neudržitelná.“
Proti byli zákonodárci z TOP 09. „Samozřejmě se dalo politicky očekávat, že projde, ale na druhou stranu jestliže státní rozpočet přilije do zdravotnictví pět miliard a ČSSD těch pět miliard obratem vyčerpá na zrušení regulačních poplatků, tak to je opravdu zatěžování státního rozpočtu, které je velmi zbytečné,“ vysvětlil bývalý ministr zdravotnictví, poslanec Leoš Heger.
Posvítit si na občanský zákoník
Sněmovna také vyzvala budoucí vládu, aby vyhodnotila zkušenosti s novým občanským zákoníkem a navrhla do konce příštího roku úpravy jeho sporných pasáží. Poslanci to přijali v doprovodném usnesení k zákonnému opatření o daňových změnách, které souvisejí s rekodifikací soukromého práva. Občanský zákoník bude platit od ledna.
Místopředsedy sněmovny jsou Jermanová, Filip a Bělobrádek, čtvrtý zvolen nebyl
Číst článek
I podle nového předsedy sněmovny Jana Hamáčka z ČSSD je nutné vyhodnotit, jak bude fungovat:
„Drtivá většina odborníků se shoduje, že občanský zákoník tak, jak je dnes připraven ke vstupu v platnost, může vyvolat značné komplikace. Tato sněmovna byla postavena de facto před hotovou věc, protože již není možné tu věc legislativně upravit. Proto kolegové z hnutí ANO a z ČSSD navrhli doprovodné usnesení k zákonnému opatření, které vyzvalo vládu, aby se celým problémem zabývala.“
Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka to nebude lehký úkol a vyžádá si víc času: „Samotná implementace kodexu, to bude velký a složitý proces. To nebude jednoduchá věc. Analýza bude složitá. Myslím, že vyžaduje mnohem více času než pár měsíců. Řada věcí se ukáže teprve časem, až se kauzy tímto dotčené vůbec objeví.“
Hamáčka podpořili poslanci napříč stranami. Věří, že může zlepšit politickou kulturu
Číst článek