Poslanci znovu schválili církevní zákon

Poslanecká sněmovna opětovně schválila vládní návrh zákona o církvích a náboženských společnostech. Stalo se tak i přes veto senátorů a odpor Čtyřkoalice, komunistů a katolické církve. Předlohu, která upravuje vztah státu a církví, musí ještě podepsat prezident. Poslanci také přijali senátní verzi mysliveckého zákona.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Představitelé katolické církve se obávají, že nový zákon omezí dosavadní náboženskou svobodu a ohrozí činnost charit a diakonií. Kritizují zejména nutnost přeregistrace charit a diakonií na občanská sdružení či obecně prospěšné společnosti. Jsou totiž přesvědčeni, že to přinese řadu komplikací, finančních ztrát i zastavení činnosti. Prezident České katolické charity Miloslav Fiala návrh tohoto zákona vnímá jako zúžení charitativních, humanitárních či zdravotnických aktivit církví a jejich omezení pouze na oblast náboženskou.

S těmito námitkami nesouhlasí ministr kultury Pavel Dostál. Podle něj charity a diakonie budou moci i nadále získat dotace a budou moci provozovat své živnosti. Jak řekl, už dnes jsou některé charity a diakonie evidovány na ministerstvu kultury a některé naopak fungují jako občanská sdružení. Dostál ale nechápe, proč by ministerstvo kultury mělo evidovat s charitou také živnostenskou činnost, kterou tyto charity provádějí. "Masérské služby, lakýrnictví, doprava, inzerce, prodej a nákup zboží - proč toto má evidovat církevní odbor ministerstva kultury?. To je přece proti zdravému rozumu", soudí ministr.

Senátoři uspěli se svými námitkami k návrhu zákona o myslivosti - sněmovna dnes totiž schválila senátní verzi této předlohy. Horní komora parlamentu do původního poslaneckého návrhu vnesla 65 pozměňovacích návrhů. Senátoři doporučili posílit práva vlastníků pozemků ve vztahu k myslivcům. Nezapracovali do něj ale návrhy na vypuštění chráněných druhů ze seznamu lovené zvěře, jak chtěli ekologové. Senát zpřesnil také ustanovení o povinnostech uživatelů a vlastníků honebních pozemků. Zmírnil zároveň povinnost oznamovat zemědělské práce na honebních pozemcích myslivcům s předstihem. Takto upravenou normu většina zákonodárců označuje za kompromis pro všechny zainteresované.

Vladimír Hrubý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme