Poslanci znovu schválili církevní zákon

Poslanecká sněmovna opětovně schválila vládní návrh zákona o církvích a náboženských společnostech. Stalo se tak i přes veto senátorů a odpor Čtyřkoalice, komunistů a katolické církve. Předlohu, která upravuje vztah státu a církví, musí ještě podepsat prezident. Poslanci také přijali senátní verzi mysliveckého zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Představitelé katolické církve se obávají, že nový zákon omezí dosavadní náboženskou svobodu a ohrozí činnost charit a diakonií. Kritizují zejména nutnost přeregistrace charit a diakonií na občanská sdružení či obecně prospěšné společnosti. Jsou totiž přesvědčeni, že to přinese řadu komplikací, finančních ztrát i zastavení činnosti. Prezident České katolické charity Miloslav Fiala návrh tohoto zákona vnímá jako zúžení charitativních, humanitárních či zdravotnických aktivit církví a jejich omezení pouze na oblast náboženskou.

S těmito námitkami nesouhlasí ministr kultury Pavel Dostál. Podle něj charity a diakonie budou moci i nadále získat dotace a budou moci provozovat své živnosti. Jak řekl, už dnes jsou některé charity a diakonie evidovány na ministerstvu kultury a některé naopak fungují jako občanská sdružení. Dostál ale nechápe, proč by ministerstvo kultury mělo evidovat s charitou také živnostenskou činnost, kterou tyto charity provádějí. "Masérské služby, lakýrnictví, doprava, inzerce, prodej a nákup zboží - proč toto má evidovat církevní odbor ministerstva kultury?. To je přece proti zdravému rozumu", soudí ministr.

Senátoři uspěli se svými námitkami k návrhu zákona o myslivosti - sněmovna dnes totiž schválila senátní verzi této předlohy. Horní komora parlamentu do původního poslaneckého návrhu vnesla 65 pozměňovacích návrhů. Senátoři doporučili posílit práva vlastníků pozemků ve vztahu k myslivcům. Nezapracovali do něj ale návrhy na vypuštění chráněných druhů ze seznamu lovené zvěře, jak chtěli ekologové. Senát zpřesnil také ustanovení o povinnostech uživatelů a vlastníků honebních pozemků. Zmírnil zároveň povinnost oznamovat zemědělské práce na honebních pozemcích myslivcům s předstihem. Takto upravenou normu většina zákonodárců označuje za kompromis pro všechny zainteresované.

Vladimír Hrubý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme