Pondělní déšť zvedl hladiny řek na východě Česka. Na Pardubicku platí extrémní výstraha před povodněmi

Na Chrudimsku, Pardubicku a v okolí Moravské Třebové na Svitavsku hrozí v nadcházejících hodinách extrémní nebezpečí záplav. Důvodem je dosažení nejvyššího, třetího stupně povodňové aktivity v povodí Novohradky a dolní Chrudimky nebo na Třebůvce. Stejně vysoké riziko je nově na Vysočině v oblasti Nového Města na Moravě, hrozí tam rozlití Svratky v Borovnici. Informoval o tom v pondělí odpoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:00 29. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstraha Českého meteorologického ústavu z pondělí 29. června 2020

Na Chrudimsku, Pardubicku a v okrese Moravská Třebová platí extrémní povodňové nebezpečí | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Vzhledem ke srážkám se podle něj zvednou i hladiny řek, které odvodňují Jeseníky a Orlické hory. Dosáhnout mohou až na druhý povodňový stupeň, na menších může být krátkodobě překročena i hranice stavu ohrožení.

První povodňový stupeň už neplatí ani v Olomouckém kraji. Hasiči ale po bouřce čerpali vodu ze sklepů

Číst článek

Upozornění na nejvyšší nebezpečí povodní platí pro Pardubicko do úterního poledne a pro Chrudimsko do pondělního pozdního odpoledne. V případě okolí Moravské Třebové je stejně jako u Nového Města na Moravě v platnosti do pondělního podvečera. Podle meteorologů voda může zatopit níže položená místa a silnice, v podmáčených oblastech hrozí také pády stromů.

Z břehů se může vlivem deště vylévat do úterního poledne také voda z řek na severu Královéhradeckého, Moravskoslezského a Olomouckého kraje a na jihu Pardubického kraje a východě Vysočiny.

Kvůli doznívajícím srážkám se na první, případně druhý povodňový stupeň dostanou i řeky odvodňující východ Šumavy a Novohradské hory, uvedli meteorologové. Ve východní části Česka má podle nich vydatně pršet do pondělního odpoledne, později odpoledne by měl déšť od západu ustávat.

Pardubicko a Olomoucko

V Dolní Rovni na Lodrantce a Dolních Ředicích na Ředickém potoku na Pardubicku byl v pondělí vyhlášen třetí, nejvyšší povodňový stupeň. Ředický potok se vylil z břehů. V Dolních Ředicích byla na žádost místostarostky Ivany Pokorné vyhlášena zátopová vlna, obyvatelstvo dostalo varování, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Druhého povodňového stupně dosáhla i Novohradka v Luži, nejnižšího prvního Loučná v Cerekvici. Podle podniku Povodí Labe se očekává dosažení prvního a druhého stupně povodňové aktivity v povodí Orlice, Loučné, Novohradky a Chrudimky. Nelze však vyloučit vyšší stupně, až extrémní nebezpečí.

K desítkám incidentů vyjížděli i hasiči v Olomouckém kraji. Nejvíce zasahují na Šumpersku a v okolí Litovle. Podle mluvčí hasičů Zdeňka Hošáka musí nejčastěji čerpat vodu ze sklepů nebo čistit toky.

Vysočina

Hladiny řek se v pondělí zvedly i na Vysočině. První povodňový stupeň překročila již v pondělí ráno řeka Svratka v Dalečíně a v Borovnici. Hasiči na několika místech čerpali vodu z domů a odklízeli stromy ze silnic.

Co nezvládl tající sníh, tomu napomohly nedávné vydatné deště. Přehrady v Česku jsou téměř plné

Číst článek

Kvůli počasí měli tamní hasiči asi 15 výjezdů. Například ve Velké Losenici odčerpávali vodu v budově zdravotnického střediska. V neděli večer vyjeli i do Dešova na Třebíčsku, kde přetekl rybník. V Havlíčkově Brodě pak voda zatopila tunel pod železniční tratí.

Podle meteorologů se bude oblačnost na Vysočině odpoledne od západu částečně protrhávat. Nejvyšší denní teploty budou mezi 18 až 21 stupni Celsia. V některých částech Vysočiny by podle výstrahy meteorologů mohly hladiny řek stoupat až do úterního poledne.

Překročení prvního povodňového stupně se týká i Malše v Jihočeském kraji. V Kaplici dosahovala hladina toku výšky až 126 centimetrů. Brzy dopoledne stoupla hladina i v Pořešíně, kde rovněž překonala první stupeň povodňové aktivity. Polečnice v Českém Krumlově ráno dosahovala 111 centimetrů.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme