Pozor na podvodný e-mail. Firma na Zlínsku kvůli němu přišla téměř o půl milionu korun

O téměř půl milionu korun přišla firma na Zlínsku, která uvěřila podvodníkovi. Účetní firmy dostala e-mailem od svého šéfa pokyn, aby odeslala peníze. Jenže se ukázalo, že e-mail byl falešný. Policie takových pokusů o podvod vyšetřuje už několik.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice, počítač, nehty, ženské ruce | Foto: Fotobanka Pixabay

Této metodě se říká CEO Fraud. Podvodník poslal e-mail účetní firmy, ve kterém byl podepsán jako majitel společnosti. Prosil o urgentní zaplacení částky 16 930 eur - v přepočtu přes 440 tisíc korun - do banky v Anglii.

Podvodné oddlužovací agentury už nemůžou dál podnikat. Nový zákon je zakázal

Číst článek

Účetní se e-mailem sice ještě zeptala na několik podrobností, pak ale platbu odeslala. Na podvod se přišlo ve chvíli, kdy skutečný majitel dostal na mobil potvrzení o této platbě a šel se účetní zeptat, co to je za transakci.

Podobné podvody navíc pachatelé často načasují na dobu, kdy je majitel nebo vysoce postavený manažer firmy v zahraničí - to poznají například z jeho automatické odpovědi v e-mailu. Podvod pak vypadá mnohem věrohodněji.

Podle mluvčí zlínské policie Moniky Kozumplíkové může pachatel v tomto případě dostat až pětiletý trest. Jinak se výše trestu odvíjí od částky, o kterou podvodník poškozeného okradl. Podobný trest navíc může dostat i za pouhý pokus o podvod. Zlínská policie od začátku roku šetří 8 podobných případů.

„Podvodník žádal vždy o zaslání částky kolem půl milionu korun v eurech na účet v zahraničí. Pouze v tomto jednom případě ale účetní peníze opravdu zaslala. Vzhledem k tomu, že se na chybu přišlo v podstatě ihned, podařilo se v spolupráci české a zahraniční banky docílit vrácení peněz,“ popisuje Kozumplíková pro Radiožurnál. 

Raději se nadřízeného zeptejte

Jedinou obranou před takovými podvody je důsledně si ověřovat, že podobné výzvy k platbě skutečně poslal váš nadřízený nebo třeba účetní. „Mám-li pochybnost, jestli se jedná opravdu o zprávu od mého nadřízeného nebo účetního, oslovme je rovnou a ověřme si u něj, jestli se opravdu jedná o jeho výzvu. Z drtivé většiny se opravdu jedná o podvodné maily. Jsou to v podstatě mutace, ale ten trik je pořád stejný,“ radí mluvčí České spořitelny František Bouc.

Česká spořitelna už na podobné podvodné e-maily upozorňuje na svých webových stránkách, podobně jako třeba ČSOB a další banky.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme