Pozor na podvodný e-mail. Firma na Zlínsku kvůli němu přišla téměř o půl milionu korun

O téměř půl milionu korun přišla firma na Zlínsku, která uvěřila podvodníkovi. Účetní firmy dostala e-mailem od svého šéfa pokyn, aby odeslala peníze. Jenže se ukázalo, že e-mail byl falešný. Policie takových pokusů o podvod vyšetřuje už několik.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice, počítač, nehty, ženské ruce

Klávesnice, počítač, nehty, ženské ruce | Foto: Fotobanka Pixabay

Této metodě se říká CEO Fraud. Podvodník poslal e-mail účetní firmy, ve kterém byl podepsán jako majitel společnosti. Prosil o urgentní zaplacení částky 16 930 eur - v přepočtu přes 440 tisíc korun - do banky v Anglii.

Podvodné oddlužovací agentury už nemůžou dál podnikat. Nový zákon je zakázal

Číst článek

Účetní se e-mailem sice ještě zeptala na několik podrobností, pak ale platbu odeslala. Na podvod se přišlo ve chvíli, kdy skutečný majitel dostal na mobil potvrzení o této platbě a šel se účetní zeptat, co to je za transakci.

Podobné podvody navíc pachatelé často načasují na dobu, kdy je majitel nebo vysoce postavený manažer firmy v zahraničí - to poznají například z jeho automatické odpovědi v e-mailu. Podvod pak vypadá mnohem věrohodněji.

Podle mluvčí zlínské policie Moniky Kozumplíkové může pachatel v tomto případě dostat až pětiletý trest. Jinak se výše trestu odvíjí od částky, o kterou podvodník poškozeného okradl. Podobný trest navíc může dostat i za pouhý pokus o podvod. Zlínská policie od začátku roku šetří 8 podobných případů.

„Podvodník žádal vždy o zaslání částky kolem půl milionu korun v eurech na účet v zahraničí. Pouze v tomto jednom případě ale účetní peníze opravdu zaslala. Vzhledem k tomu, že se na chybu přišlo v podstatě ihned, podařilo se v spolupráci české a zahraniční banky docílit vrácení peněz,“ popisuje Kozumplíková pro Radiožurnál. 

Raději se nadřízeného zeptejte

Jedinou obranou před takovými podvody je důsledně si ověřovat, že podobné výzvy k platbě skutečně poslal váš nadřízený nebo třeba účetní. „Mám-li pochybnost, jestli se jedná opravdu o zprávu od mého nadřízeného nebo účetního, oslovme je rovnou a ověřme si u něj, jestli se opravdu jedná o jeho výzvu. Z drtivé většiny se opravdu jedná o podvodné maily. Jsou to v podstatě mutace, ale ten trik je pořád stejný,“ radí mluvčí České spořitelny František Bouc.

Česká spořitelna už na podobné podvodné e-maily upozorňuje na svých webových stránkách, podobně jako třeba ČSOB a další banky.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme