Právo: Civilní rozvědka kauzu podnikatele Tomáše Pitra neřeší

Civilní rozvědka se nezabývá případem Tomáše Pitra. Dnešnímu Právu to řekl ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Karel Randák. Mladá fronta Dnes odhalila, že jeden z volebních lídrů ČSSD a šéf poslaneckého klubu Michal Kraus se dostal do nepříjemné situace. Lidové noviny referují o úbytku drobných živnostníků a podnikatelů. Podle Hospodářských novin budou mít Lesy České republiky zhruba za měsíc zřejmě nového šéfa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědka, se nezabývá problematikou stíhaného podnikatele Tomáše Pitra. Dnešnímu Právu to řekl jeho ředitel Karel Randák. Tvrzení Pitra, že za jeho kauzou mohou být zpravodajské hry, podle Práva popřel i ministr vnitra František Bublan. "Problematiku pana Pitra nesledujeme, a k tomu, co si pan Pitr myslí a co říká, se nebudeme vyjadřovat. Není pro to žádný důvod," řekl Randák deníku.

Stíhaný Pitr je ale přesvědčen o tom, že se o něj úřad zajímá. V nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi naznačil, že zpravodajská hra může souviset s privatizací Unipetrolu, při které se civilní rozvědka podle něj postarala o vyřazení několika vážných zájemců. V aféře spjaté s privatizací jedné z největších tuzemských firem figuruje i Pitrovo jméno.

Jeden z volebních lídrů ČSSD a šéf poslaneckého klubu Michal Kraus se podle Mladé fronty Dnes dostal do nepříjemné situace. Policie totiž vyšetřuje, jakou roli sehrál při přípravě podivné obchodní transakce v africké Ghaně. Případ se odehrál v roce 2001 a šlo o pokus investovat 15 miliónů dolarů do továrny na zpracování kakaových bobů.

Kraus se do Ghany vydal s podvodníkem Františkem Rigem, který je ve vězení za stamiliónové úvěrové podvody. O tom, že Rigo je nedůvěryhodný, se přitom už v době cesty do Ghany vědělo. Rigo dnes tvrdí, že poslanec Kraus byl jeho společníkem a že 15 miliónů dolarů slíbil do projektu přinést právě on. Kraus se od projektu i od Rigova obvinění distancuje. Kromě nich byl v tříčlenné skupině, která se zajímala o továrnu v Ghaně, ještě rakouský podnikatel Alfred Augustin. Ten při nezdařené investici přišel o 90 000 dolarů. A právě on dal loni policii podnět, aby se případem začala zabývat, konstatuje Mladá fronta DNES.

Už druhý rok po sobě pokračuje rychlé snižování počtu drobných živnostníků a podnikatelů, píšou Lidové noviny. Od konce roku 2003 do loňského listopadu se jejich počet snížil o 81 000 na necelých 920 000. Hlavním důvodem snižování počtu živnostníků je podle šéfa Sdružení podnikatelů Bedřicha Dandy zavedení minimální daně a zvýšení sociálního a zdravotního pojištění. Minimální daň zavedla vláda od roku 2004 jako součást boje proti daňovým únikům. Živnostníci tak musí platit stejnou daň jako zaměstnanec s polovinou průměrné mzdy, a to i když skončí ve ztrátě. Pokles počtu drobných podnikatelů přitom bude zřejmě pokračovat i letos. Podle některých živnostníků pro ně bude skutečnou pohromou povinnost platit svým zaměstnancům prvních 14 dnů nemocenskou místo státu, uzavírají Lidové noviny.

Českým poslancům se nechce platit za dopravu. Jak připomíná deník Právo, přepravu zdarma si nezrušili loni, a jak to zatím vypadá, tak jim to nevyjde ani na druhý pokus. Příležitost jim k tomu dali pražští zastupitelé, kteří do Poslanecké sněmovny poslali návrh novely tzv. platového zákona, ve kterém navrhují poslancům a senátorům zrušit bezplatnou hromadnou dopravu.

Zatímco pražští zastupitelé bez ohledu na stranickou příslušnost považují tuto letitou výhodu politiků za nemravnost, ne všichni polslanci jsou ochotni se jí vzdát. Například šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus pochybuje, že celý legislativní proces, který by zákonodárce o tuto výhodu připravil, skončí do voleb. Zástupci opozice, občanský demokrat Petr Nečas a komunista Pavel Kováčik sice tvrdí, že oni osobně s návrhem pražských zastupitelů souhlasí, ale za své stranické kolegy ve sněmovně mluvit nemohou, informuje deník Právo.

Zhruba za měsíc budou mít státní Lesy České republiky zřejmě nového šéfa. Výměnu dosavadního ředitele Vladimíra Blahuty si, jak uvádějí Hospodářské noviny, vynutila aféra s neprůhledným zadáváním lesnických zakázek. Za to Českou republiku kritizovala i Evropská komise.

Podle ministra zemědělství Jana Mládka je zatím vše otevřené. Zdroje z ministerstva i lesnických firem ale tvrdí, že nejžhavějším kandidátem na nového ředitele je Vít Zgarba. Ten v současnosti šéfuje soukromé lesnické firmě a podle vlastního vyjádření není příbuzný exministrem zemědělství Petrem Zgarbou. Jak ale Hospodářské noviny upozorňují, kritici možnému budoucímu řediteli Zgarbovi vytýkají jeho údajné spojení s největší soukromou lesnickou společností CE Wood.

Ondřej Černý, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme