Právo: Zdeněk Doležel půjde před soud

Státní zástupkyně podle Práva poslala k soudu někdejšího šéfa kabinetu českých premiérů Zdeňka Doležela - kvůli pěti na stole v českých. Mladá fronta dnes informuje o tom, že města v Česku spolu začala soupeřit o olympiádu. Lidové noviny zjistily, že američtí raci zabíjejí původní obyvatele českých potoků a řek - raky říční.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Státní zástupkyně poslala k soudu někdejšího šéfa kabinetu českých premiérů Zdeňka Doležela, a to v souvislosti s korupční kauzou kolem privatizace Unipetrolu známou jako "pět na stole v českých". Zjistilo to Právo. V případě odsouzení Doleželovi hrozí až 12 let za mřížemi, on sám jakoukoli vinu odmítá.

Pokusu o podvod se podle policie dopustil Doležel tím, že si na jedné z předloňských srpnových schůzek s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pěti milionů korun. Chtěl ho prý za to, že doporučí a dostane "zpět do hry" o Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval. Doležel to ale i před sněmovní vyšetřovací komisí popřel. Spyra naopak ale podlancům řekl, že ho Doležel opravdu o úplatek žádal, dodává Právo.

Česká města se přetahují o to, kde by měla být olympiáda. Jak píše Mladá fronta Dnes, někteří krajští politici už začali lobbovat za to, aby se některé závody pořádaly právě u nich, a to i přesto, že o přidělení her ještě zdaleka není definitivně rozhodnuto. Jezdecké disciplíny chtějí například získat Pardubice namísto Kralup nad Vltavou. Pardubičtí zastupitelé se kvůli tomu teď chystají do Prahy.

Kandidaturu na letní olympijské hry v roce 2016 podepíše nejspíš jen pražský primátor, myšlenka si ale získává rychle podporu i jinde, dodává deník. Většina oslovených hejtmanů a starostů se hlavně těší na státní investice, které by do jejich regionu přišly.

Jen na rychlejší dokončení dálnice D3 do jižních Čech, východočeské D11 a teplické D8 by podle představ pořadatelů měl stát vydat přes 220 miliard korun. Železniční koridory nebo hotely by pak podle Mladé fronty Dnes vyšly na dalších 120 miliard.

Řidiči našli další způsob, jak se vyhnout pokutám a trestným bodům, upozorňuje Právo. Snaží se totiž prodloužit projednávání jejich přestupku na více než rok.

Když není do 12 měsíců vyřízen, je promlčen. Umožňuje to přestupkový zákon, který platí delší dobu než bodový systém. Od loňského 1. července, kdy začali řidiči body dostávat, ale počet lidí, kteří se snaží správnímu řízení vyhnout, viditelně narostl.

Úředníci i policisté tak neradi přiznávají, že slušní platí a drzost vyhrává. Nejčastěji se s tímto problémem setkávají podle Práva v Praze, kde je odložen skoro každý třetí přestupek. Pro zdržování přitom řidiči používají nejrůznější praktiky - nepřebírají obsílky, nedostavují se na jednání, posílají na úřad omluvenky pro nemoc, navrhují a zase odvolávají advokáty nebo svádějí vinu na osobu blízkou. Podle politiků by mohlo situaci vyřešit prodloužení promlčecí lhůty na tři roky, uzavírá list.

Američtí raci zabíjejí původní obyvatele českých potoků a řek - raky říční. Jak dodávají Lidové noviny, mohou za to ale většinou lidé. Raky ulovené například v Labi totiž v dobré víře, že ochrání vzácného živočicha, přenášejí do potoků. Jenže jeden rak z Labe může zabít až desítky raků v potocích. Je totiž často přenašečem račího moru.

Pro raka říčního znamená nemoc takřka jistou smrt, američtí raci jsou proti ní ale imunní. Tento druh raka se k nám začal šířit po Labi z Německa a v současnosti hojně žije ve velkých českých řekách, včetně Vltavy. Ochranáři přírody proto varují - lidem, kteří živočicha uměle přemístí a vysadí do přírody, hrozí až stotisícová pokuta. Je to totiž zakázané i ze zákona, doplňují Lidové noviny.

Veronika Malá, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme