Přehled tisku: kůrovcová kalamita, návrh zákona o hromadných žalobách, nebo specializované nemocnice

Ve čtvrtečním českém tisku se dočtete, že návrh zákona o hromadných žalobách čelí kritice. S předlohou nesouhlasí třeba Hospodářská komora, proti je i Nejvyšší soud, informuje deník E15. V letošním roce hrozí podle Deníku N lesům minimálně stejná kůrovcová kalamita jako loni. To znamená, že může opět zasáhnout miliony kubických metrů smrkového dřeva. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kůrovec (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay CC0 Creative Commons

E15

Návrh zákona o hromadných žalobách čelí kritice, píše o tom čtvrteční deník E15. S předlohou ministerstva spravedlnosti nesouhlasí třeba Hospodářská komora, proti je i Nejvyšší soud. Vadí jim třeba vysoké odměny pro zástupce žalujících. Návrh v současném znění podle nich taky neodpovídá evropským směrnicím.

Česko jako levná země pro tranzit kamionů. Řidiči za mýto a naftu dají 1195 korun na 100 kilometrů

Číst článek

Mf Dnes

V neděli silnice bez kamionů - tímto titulkem otevírá Mf Dnes. Podle deníku chce ministerstvo vnitra rozšířit nedělní zákaz jízdy nákladních vozidel, který je v současnosti devítihodinový. To se ale nelíbí dopravcům ani samotným řidičům kamionů.

Regionální Deník

Část nemocnic se bude muset specializovat, píše regionální Deník. Pojišťovny od příštího roku totiž budou specializované výkony hradit jen v těch zdravotnických zařízeních, ve kterých jich lékaři v posledních letech udělaly dostatečné množství. Právě to je podle pojišťoven i ministerstva zárukou toho, že je nemocnice na zákrok dobře připravená.

Lidové noviny

Z ministra se stala motýlí máma - to je titulek čtvrtečních Lidových novin. Resort životního prostředí chce společně s ochranáři do přírody vysadit stovky housenek kriticky ohroženého motýla hnědáska osikového. Ministerstvo tak chce upozornit i na další druhy hmyzu, které vymírají.

Hospodářské noviny

Vědci z Archeologického ústavu v Brně vyvracejí mýty o tom, jak v pravěku lovili mamuty, dočtete se v Hospodářských novinách. Tradiční archeologii kombinují s přírodními vědami a zkoumají i archaické DNA. Vědci v Brně zjistili, že v pravěku lovci mamuty nechytali tak, že by čekali, až spadnou do předem vyhloubených jam. Podle nich měli při lovu propracovanou strategii a přesně rozdělené role.

K tak intenzivnímu zásahu nemusí docházet ani v hospodářském lese, říká odborník o vykácení cenných smrků

Číst článek

Právo

Mladá Boleslav zvažuje změny v městské hromadné dopravě, informuje čtvrteční Právo. Autobusy by mohly jezdit na jiných trasách. Magistrát chce ve spolupráci s dopravním podnikem docílit toho, aby lidé využívali městskou hromadnou dopravu víc než vlastní auta.

Deník N

V letošním roce hrozí lesům minimálně stejná kůrovcová kalamita jako loni - to znamená, že může opět zasáhnout miliony kubických metrů smrkového dřeva. Na varování vědců upozorňuje Deník N. Podle odborníků z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti není možné stav z roku na rok zastavit. Kromě už napadených problematických oblastí se navíc může kůrovec objevit i v jiných regionech.

Anna Macků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme