Premiér: Česko při záplavách obstálo

Česká republika při letošních povodních obstála a má dost sil k obnově. V nedělním mimořádném projevu v Českém rozhlasu a České televizi to řekl premiér Vladimír Špidla. Ty, které velká voda připravila o majetek, ujistil, že nezůstanou opuštěni a sami. Zde si můžete přečíst celý text premiérova projevu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla | Foto: Stanislav Peška

Vážení občané, naši vlast postihla přírodní katastrofa. Povodeň, kterou dějiny této země dosud nezaznamenaly, zasáhla hlavní povodí a přehnala se velkou částí našeho území. Těžce postihla statisíce lidských osudů. Poprvé byl vyhlášen stav nouze.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla: Země obstála

Zcela bylo zaplaveno 99 obcí s 263.000 obyvatel. Částečně zatopených bylo 347 měst a obcí. Celkem žije v obcích zasažených povodněmi 1,6 miliónu obyvatel. Voda si vybrala krutou daň. V tento okamžik je potvrzena ztráta 11 lidských životů. Materiální škody lze odhadnout zatím jen velmi nepřesně na 60 až 90 miliard korun. Život mnohých byl rozdělen na čas před povodní a na čas po povodni. Svým způsobem byl tak rozdělen život nás všech. Byl jsem osobně na mnoha místech a mnohokrát viděl, že rozhraní mezi úplnou zkázou a praktickou nedotčeností bylo jen několik desítek centimetrů.

Důležité ale je, že tato přírodní katastrofa, toto navštívení osudu, se nestala katastrofou naší společnosti. Živlu se postavily statisíce lidí, organizovaně i zcela spontánně. Chci poděkovat všem těm, jejichž jména jsou známá, i těm bezejmenným. Zvláštní dík patří složkám integrovaného záchranného systému, patří hasičům, profesionálním i dobrovolným, patří samosprávám, armádě, policii, zdravotníkům hygienické a veterinární službě.

Patří i desítkám nevládních organizací i mladým dobrovolníkům, prostě každému, kdo pomohl bližnímu v nouzi. Rád bych zde vyjmenoval všechny, ale obávám se, že bych na někoho zapomněl. Vím ale, že na ně nezapomenou ti, kterým pomohli v těžkých chvílích.

Česká republika pod tímto úderem obstála. Obstáli jsme jako národ. Povodeň odhalila zdroje naší síly, solidaritu, soucit, vynalézavost, houževnatost, statečnost, schopnost překročit své všední zájmy. To může být zdrojem oprávněného sebevědomí jednoho každého z nás i hrdosti mé jakožto premiéra České republiky.

Na tomto místě chci vzpomenout našich sousedů, kteří procházejí stejnou zkouškou. Pokud bude v našich silách, pomůžeme jim. V době záplav jsme nezůstali sami. Jistě, mezinárodní pomoc není rozhodující, ale je cenná. Pomáhá doplňovat naše zdroje, posiluje naše síly a posiluje nás morálně. Není rozhodující, ale urychluje návrat postižených do všedního, přijatelného života. Proto chci poděkovat všem státům a všem národům, které nám pomoc poskytly a poskytují.

Bezprostřední krize již končí, jsme jako boxer, kterého zasáhl těžký úder, ale zdaleka není k.o. a nastupuje do dalších těžkých kol odhodlaný dosáhnout vítězství. Naše vlast, Česká republika, je dost silná, abychom důsledky povodní zvládli. Jsem si tím jist. Tento týden jsem byl na několika postižených místech.

Viděl jsem továrnu, která dva dny poté, co v halách bylo po prsa vody, zahájila výrobu, viděl jsem zemědělce, kteří za dva dny spustili vyplavenou sušičku obilí, viděl jsem podnikatele, kteří poskytli městům a obcím zdroje svých firem, prošel jsem jedním z postižených měst, které jsem navštívil poprvé těsně po kulminaci vod, a mluvil s lidmi, kteří obnovovali své živnosti i své domácnosti. Přes všechno, co je potkalo, jsou stateční a odhodlaní.

Ano, Česká republika je silná. Společným úsilím státu, obcí, všech občanů jsme schopni dílo obnovy vykonat. Čas, který je před námi, nebude lehký. Bude méně dramatický, ale v jistém smyslu náročnější. Už bude méně zřejmé, co je správné a spravedlivé, a naopak, co správné a spravedlivé není. Někteří se budou snažit situaci využít, jiní, pod tlakem svého těžkého osudu, budou netrpěliví.

Chci ujistit i ty, kteří jsou dnes na dně a bez síly a víry, že nezůstanou odstrčeni a sami. Vláda si je vědoma obtíží a své povinnosti být zcela nezpochybnitelně vládou všech a pro všechny. Prioritou v současné době je zajistit střechu nad hlavou všem, kdo o ni přišli, obnovit zničené komunikace, pomoci podnikatelům obnovit své podniky a živnosti.

Naší strategií není cesta pouhého návratu, ale cesta kupředu. Stoleté katastrofy vedou často k novým hodnocením. Musíme se poučit a být schopni mnoha zásadních a nových rozhodnutí. Je třeba změnit přístup ke krajině. Musíme i nadále počítat s tím, že katastrofa může přijít kdykoliv, že název stoletá voda je pouhý statistický pojem, že povodeň může přijít každý rok.

Tváří v tvář neštěstí a šoku nesmíme ani na vteřinu zapomínat, že život jde dál, že existuje i mnoho jiných problémů, na které musíme myslet, že nesmíme zapomenout na to, že náklady musí být spravedlivě rozděleny na všechny, nesmíme ani podlehnout pokušení pod záminkou povodní prosazovat věci jinak neprosaditelné. Každé naše rozhodnutí musí být jasné a hájitelné bez ztráty cti.

Vážení občané, často slýchám, že my Češi jsme malicherní, závistiví, hašteřiví. V době povodní jsem viděl něco úplně jiného. Viděl jsem, a se mnou tisíce dalších, lidi solidární, vynalézavé, houževnaté, statečné a svorné. V tom je naše síla. Nezapomeňme na to. Děkuji vám.

Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme