Prezident exkluzivně: Amnestie měla být podnětem ke změně systému

Prezident republiky Václav Klaus odmítá kritiku udělené amnestie. Jeho odpůrci protestují hlavně proti tomu, že se týká i lidí souzených za významné hospodářské delikty. Celý rozhovor si můžete poslechnout v přiloženém audiu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Zdroj: Reuters

Amnestii vyhlásil prezident České republiky Václav Klaus ve svém novoročním projevu. Dosud bylo propuštěno na svobodu 6227 vězňů.

Prezidentův čin však podléhá masivní kritice ve společnosti. Nezřídka k tomu vede i to, že někteří amnestovaní se už opět dostali do konfliktu se zákonem, nebo fakt, že amnestovaní by měli být i lidé obvinění ze závažných hospodářských činů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident České republiky Václav Klaus poskytl Českému rozhlasu exkluzivní rozhovor o amnestii

Sám premiér Petr Nečas prezidentův návrh kontrasignoval. Prezident premiérovo rozhodnutí v exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál hodnotí jako čin závažný, ke kterému však má premiér právo.

„Teď opravdu nejde o to, jak dlouhý byl náš rozhovor s premiérem Nečasem na toto téma. Myslím, že jde daleko více o podstatu věci. A mám strach, že právě ta se poztrácela,“ zdůraznil prezident Klaus.

Podle prezidenta mediální bombardování veřejnosti, do kterého se pustili kritici jeho vlády po vyhlášení amnestie, zastírá podstatu a smysl samotného činu.

„Chtěl bych zdůraznit, že amnestie je dání šance – chcete-li – druhé šance řadě lidí, kteří nejsou zločinci s velkým Z. Je to prostě jistý akt smíření, akt velkorysosti a myslím, nebo doufám, že tak to všichni rozumní lidé chápou,“ vysvětloval Václav Klaus s doporučením, aby si veřejnost znění amnestie prostudovala.

Protesty proti amnestii pokračují. Obrazy Klause mizí z dalších úřadů a škol

Číst článek

Největší rozruch rozpoutal druhý, aboliční článek amnestie, kterým se zastavuje trestní stíhání lidí ve sporech, které trvají déle než osm let a kde je trestní sazba do deseti let. Trestní řád dává však lidem možnost své spory dlouhodobě protahovat.

Prezident se však nedomnívá, že soudy by byly hrou advokátů a soudců. „Jsem i nadále přesvědčen, že to rozhodnutí, i tato část toho rozhodnutí byla správná,“ trvá na svém stanovisku prezident a dodává, že se při svém rozhodnutí opíral o své zkušenosti s posuzováním více než 22 000 a udělením 438 milostí.

Do konce svého funkčního období má prezident v úmyslu udělit ještě několik milostí. Podle něj je třeba odlišovat masivní anonymní amnestii od aktu individuální milosti, za kterou stojí jeden konkrétní člověk.

„Moje amnestie byla i o tom, výzvou všem těm, kteří to mohou ovlivnit, aby nějaké zbytečné prodlužování tohoto posuzování trestných činů prostě neexistovalo. Abychom ten systém v tomto smyslu změnili. Doufám, že to teď někoho trkne a začne se tím zabývat,“ uvedl ve svém rozhovoru prezident Václav Klaus.

Důvěryhodnost prezidenta amnestií zřejmě utrpí, míní ředitel STEMu

Číst článek

Ve Zlínském kraji začali na protest proti amnestii sundávat ve školách a na úřadech prezidentovy fotografie. K protestu se údajně připojilo více než 500 starostů.

„Vede to k zamyšlení nad tím, jaká obrovská schopnost několika jedinců zmanipulovat veřejné mínění existuje, to je něco, co já v tom cítím jako dominantní,“ reaguje na občanské aktivity prezident a domnívá se, že celá akce je v rukou jediného člověka, jeho kritika, starosty a poslance za TOP 09.

Prezident však připouští, že způsob, jakým reaguje veřejnost na vyhlášení amnestie, ho trápí.

Starosta Želechovic Michal Špendlík uklízí prezidentovu podobiznu do skříně. | Foto: Andrea Kratinová

„Vidím různé publikované průzkumy veřejného mínění, ale já jim prostě nevěřím. Ty průzkumy by měly smysl, kdyby byly udělány před touto obří manipulací médií o této věci,“ tvrdí prezident. Podle jeho názoru současné průzkumy veřejného mínění pouze reflektují úspěšnost mediální manipulace.

Každopádně prezident Václav Klaus připouští, že takto si závěr svého prezidentského mandátu nepředstavoval.

„Ale není možné, abych podléhal nějaké panice. Až se přelije tahleta jednorázová vlna – a já myslím, že všechny takové vlny jsou velmi krátkodobé – tak věřím, že mnozí lidé začnou v klidu přemýšlet a dojdou k jiným závěrům, než které slyšíme dnes,“ dodal prezident Václav Klaus a uzavřel svůj rozhovor slovy:

„Já bych moc všechny právě o to počítání aspoň do desíti prosil.“

Václava Marešová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme