Prezident, vojáci a Pražané si připomněli 95. výročí vzniku Československa

Přibližně pět stovek lidí přišlo k pražskému památníku na Vítkově. Připomenuli si 95. výročí vzniku Československé republiky. Kromě prezidenta Miloše Zemana, zástupců vlády a desítek vojáků přišlo také hodně rodin s malými dětmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Vlastimil Picek a prezident Miloš Zeman při pietním aktu na Vítkově | Zdroj: ČTK

Slavnostní ceremoniál probíhal jako každoročně. Prezident republiky Miloš Zeman položil u jezdecké sochy věnec a uctil památku padlých vojáků.

Součástí ceremoniálu byla i slavnostní vojenská přehlídka a defilé historických praporů. Setkání trvalo asi půl hodiny a ve finále zazněly tři čestné salvy z pušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Vítkově natáčela redaktorka Michaela Vetešková

Mezi diváky byla ale změna patrná. Na setkání u příležitostí 95. výročí prvního samostatného československého státu se přišlo podívat hodně rodin s malými dětmi. Stály buď na kamenném zábradlí a zvědavě pozorovaly vojenskou přehlídku, nebo seděly svým otcům na ramenou, aby dobře viděly.

Podle jedné z přítomných maminek dozrál čas, aby své děti učila, jak vypadá oslava vzniku samostatného svobodného státu. „Já jsem chtěla, když je výročí vzniku samostatného státu, aby to malá viděla a vychovávala se k této tradici.“

Političtí vězni nechtějí od prezidenta Zemana státní vyznamenání

Číst článek

Zeman jmenoval devět nových generálů

Poté prezident Miloš Zeman při příležitosti státního svátku jmenoval devět nových generálů. Kromě válečných veteránů Alexandra Beera a Jaroslava Klemeše jsou mezi nimi i současný policejní prezident Martin Červíček, šéf hasičů Drahoslav Ryba nebo ředitel vězeňské služby Petr Dohnal.

Večer pak prezident Miloš Zeman předá ve Vladislavském sále Pražského hradu státní vyznamenání. Přímý přenos můžete od 20. hodiny poslouchat ve vysílání Radiožurnálu.

Prezident Miloš Zeman jmenoval do funkce generála i Alexandra Beera | Foto: ČTK

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme