Přímá volba prezidenta byla chyba, může kandidovat nějaký populista, říká spolutvůrce Ústavy Svoboda

V sobotu tomu bude 25 let, co poslanci schválili Ústavu České republiky. Radiožurnál se proto jejího spolutvůrce a právníka Cyrila Svobody (KDU-ČSL) zeptal, jak se podle něj s listinou zachází. Chybou podle něj bylo zavedení přímé volby prezidenta, politická reprezentace totiž ztratila vliv na to, kdo bude hlavou státu. Například v současné povolební situaci však Svoboda žádné problémy nevidí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda

Cyril Svoboda | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

„Změny Ústavy byly vynuceny – vstup do Evropské unie a do Severoatlantické aliance. Jediná změna, která nebyla vynucena, byla přímá volba prezidenta. A to byla chyba,“ řekl Cyril Svoboda ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. 

„Politické strany si myslely, že to budou mít v ruce, že to budou dále kontrolovat. A nekontrolují nic. Ukázalo se, že tehdejší politická reprezentace byla populistická. Chyba je v tom, že nevíme, co tu bude za pět let, za deset, za patnáct. Může kandidovat nějaký populista nebo nějaký taškář. Někdo, kdo není hoden funkce prezidenta. A může se stát, že bude zvolen. Potom se budeme divit, koho budeme mít za hlavu státu,“ řekl Svoboda.

Dodal také, že pravomoci prezidenta republiky by se neměly přidávat, protože by ho naopak oslabily. „Bude-li prezident (Miloš) Zeman znovu zvolen, stane se úplně volným, může si udělat, co chce, protože nemá odpovědnost vůbec za nic,“ připomněl. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Cyrilem Svobodou

Každý z politické reprezentace si dnes podle něj vykládá Ústavu tak, aby to vyhovovalo jeho zájmům. Miloš Zeman má však podle Cyrila Svobody pravdu v tom, že jmenovaná vláda má do 30 dnů předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat o vyslovení důvěry „Je plnohodnotná jako všechny ostatní vlády,“ dodal. 

Nesouhlasí ale s návrhy na zrušení Senátu, není také stoupencem referend na celostátní úrovni. „Když se hlasuje v referendu, tak nevíte, co je hlavní motiv toho, kdo hlasuje,“ upozorňuje.

Svoboda poradcem Babiše

Rozhovor pro Radiožurnál vznikl ve čtvrtek, v pátek zveřejnily Lidové noviny informaci, že Cyril Svoboda dostal nabídku stát se poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO). „Smlouvu ale ještě podepsanou nemáme. Pokud jde o problematiku legislativy či ústavnosti, jsem schopen a ochoten radit, proč ne,“ řekl listu.

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme