Pro vstup do EU hlasovali i důchodci a nezaměstnaní

Česko míří do Evropské unie. O našem přidružení rozhodly výsledky referenda. V referendu podpořilo naše členství v EU více než 77 procent voličů, proti se postavilo necelých 23 procent. Historicky prvního plebiscitu v Česku se zúčastnilo něco přes 55 procent voličů. 1. května 2004 bychom se tak měli stát členy společenství. Spíš pro vstup byla podle průzkumů také většina seniorů a nezaměstnaných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sčítání hlasů

sčítání hlasů | Foto: David Veis

Premiér Vladimír Špidla si to vysvětluje tím, že senioři mají velké zkušenosti. "Zkušenost je něco, co vám umožňuje velmi dobře se orientovat ve strategických věcech. A už umí myslet v dlouhých perspektivách, protože už vědí, že něco nastupuje pomalu, a vědí, že když jejich vnouček je nyní 3letý, že za 15 let z toho bude něco mít. A nezaměstnaní chtějí docílit změny své situaci a nemýlí se v tom, že Evropa znamená novou situaci a že nepřímo jim pomůže."

Komunisté však tvrdí, že Česko není připraveno na vstup do Evropské unie. Podle jejich předsedy Miroslava Grebeníčka totiž neexistuje záchranný polštář pro sociálně slabé občany."To znamená, že jestliže dojde k pohybu daně z přidané hodnoty například u potravin a služeb, tak samozřejmě, když například důchodcům nezvedneme důchody, nebo dokonce budeme blokovat valorizaci, tak se jejich životní úroveň zákonitě sníží. Za těch okolností budeme důsledně připomínat některé proklamamce vládním exponentům, aby si uvědomili, že už končí legrace a věc je velmi vážná."

Sociální otřes se podle premiéra konat nebude. Snižování nezaměstnanosti ale chvíli potrvá. "Je zaznamenáno, že třeba Španělům to chvíli trvalo, než začali snižovat nezaměstnanost. Takovýto šok, o které jste hovořili, ten nepřijde a ty běžné sociální situace, které budou v budoucnosti přicházet, ty umíme zvládnout."

Česká republika je připravena hájit své zájmy v Evropské unii. Premiér Vladimír Špidla tvrdí, že mezi první se o tom přesvědčí zemědělci. "Stát bude jednat tak, aby se naši zemědělci nedostali do konkurenční nevýhody s nově přistupujícími zeměmi, tedy zejména s Maďarskem, které je z hlediska zemědělství takové nejsrovnatelnější."

Šéf KSČM Miroslav Grebeníček,dokonce předpovídá vládní krizi. "Já se domnívám, že věc je naprosto jasná. Před neschopnou vlastní vládou nás nezachrání ani vstup do Evropské unie. Ostatně takovým testem bude červencové zasedání parlamentu, kde vláda chce přijít s reformou veřejných financí. Už i premiér přiznává, že státní dluh už je tak velký, že pokud bychom v tomto trendu pokračovali, tak to bude hodně přes bilión a za těch okolností si on uvědomuje, že by museli od válu."

Jaké změny teď čeká českou zahraniční politiku? "Teď nás ve vztahu k Evropské unii čeká neobyčejně tvrdé a komplikované jednání o změnách Evropské smlouvy. Já si nejsem jist, zda Evropa dospěje k ústavní listině, ale myslím si, že určitě dospěje k dílčím změnám té základní smlouvy. A to nás čeká, o tom se povede poměrně podrobná a zřejmě i tvrdá debata."

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme