Proces s bývalým velvyslancem Chmielem začal. Veškerou vinu popírá

Bývalý ministr Fischerovy vlády Juraj Chmiel před soudem odmítl vinu ze zneužití pravomoci při zadávání veřejných zakázek. Veškerou odpovědnost podle něj nese ministerstvo zahraničí. Chmiel měl podle obžaloby jako velvyslanec v Austrálii rozdělit projekt za dva miliony korun na pět menších a vyhnout se tak výběrovému řízení podle zákona o veřejných zakázkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juraj Chmiel před začátkem soudu. | Zdroj: ČTK

Před soudem se hájí tím, že pouze plnil pokyny z Prahy.

„Smlouvy jsem dostal z ministerstva zahraničních věcí. Jestli byly špatně připraveny, já jsem byl ujištěn, že byly v pořádku,“ říká Chmiel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu informoval redaktor Martin Drtina.

Korespondence z ministerstva s pokynem, že má smlouvy podepsat, je přitom založená ve spise. Chmiel také nevybíral firmy, kterým se v Austrálii zakázka přidělila.

Od začátku trestního stíhání čerpá bývalý velvyslanec neplacené volno. Obvinění ho podle jeho slov významně poznamenalo:

„Hodně mi to změnilo život, jak profesionálně, tak společensky. I rodinný život. Mému tátovi je 82 let. Dokážete si představit, co to s ním udělalo?“

Obžaloba Chmiela viní ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Hrozí mu až 10 let vězení. Soud bude pokračovat v dubnu výslechem svědků.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme