Proplácení vakcíny zájem Čechů o očkování proti chřipce nezvýšilo

Zdravotní pojišťovny se snaží zvýšit zájem o očkování proti chřipce. Už měsíc proto nabízejí vakcínu zadarmo. Zájem je přesto zhruba stejný, jako byl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

V případě Všeobecné zdravotní pojišťovny využilo za měsíc nabídku kolem dvaceti tisíc tří set klientů. Předem se nemuseli nikde přihlašovat, až na proplacení vakcíny je totiž postup stejný jako při běžném očkování.

„Ten lékař zpravidla počítá s tím, že v tomto období bude zájem o očkování, takže má vakcínu uskladněnou u sebe, pacienta naočkuje, pacient si nechá vystavit účet jak o zakoupení vakcíny, tak o té aplikaci, přijde na pobočku VZP a tam je mu to na základě těch účtů proplaceno,“ popisuje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Lenka Jansová

Pokud si zájemce vakcínu koupí na recept v lékárně, postupuje stejně.

Vakcínu zadarmo si také nechalo píchnout na dva tisíce sto klientů Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Mluvčí pojišťovny Hana Kadečková uvedla, že v jejich případě nemají jak nárůst či pokles zájmu porovnat. „My jsme do té doby poskytovali z fondu prevence klientům příspěvky na různá očkování, a neměli jsem to děleno na to, které očkování klienti konkrétně využili, jestli to bylo proti chřipce nebo jestli to bylo proti encefalitidě nebo proti něčemu jinému,“ poznamenává Kadečková.

Nabídku využilo i přes 1500 pacientů Oborové zdravotní pojišťovny.

„Česká populace bohužel není příliš zvyklá na očkování a někdy tomu nepomůže ani ta pobídka očkování zdarma. Takže ten zájem je obvyklý, ve srovnání s okolními státy spíše nižší,“ říká mluvčí OZP Mario Böhme.

Očkování zdarma od VZP by mohli využít i vězni. „Není problém, pokud se nechá ve věznici v Pardubicích naočkovat 30 vězňů, aby všichni vystavili plnou moc jednomu pracovníkovi věznice a ten došel na pobočku, zúřadoval to tam a peníze pro ně vyinkasoval,“ popisuje mluvčí pojišťovny. Jedno očkování vyjde zhruba na tři sta korun.

Očkování má i své kritiky – třeba občanské sdružení Rozalio. Odpůrci vakcinace varují před tím, že může způsobit alergie, kožní problémy i jiné zdravotní komplikace.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme