Rada ČT se rozpadá

Ze zákona devítičlenná rada má už pouhých šest členů. Poté, co rezignoval Petr Hájek nominovaný ČSSD, oznámil svoji rezignaci na členství v Radě České televize i její místopředseda Václav Erben nominovaný za stejnou stranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopis s rezignací prý Erben odeslal předsedovi poslanecké sněmovny už v úterý a předpokládá, že včera byl Václavu Klausovi doručen.

Podle jednoho ze šesti zbylých členů Rady Jiřího Kratochvíla jde o zbytečná gesta. Je totiž víc než jasné, že stávající Rada České televize zítra skončí.

Podobný názor má i další členka rady Marcela Marboe-Hrabincová.

Členka Rady České televize Jana Dědečková lituje toho, že se kontrolní orgán veřejnoprávní televize rozpadá. O vlastním odstoupení neuvažuje, protože nehodlá politikům usnadňovat odvolání Rady ČT.

A proč se dnes se pro své odstoupení rozhodl radní Petr Hájek? Podle něho se krize v České televizi dostala do patové situace - rada už není schopna jednat nezávisle a není ani v jejích možnostech situaci řešit.

Předseda kontrolního orgánu České televize Miroslav Mareš chce počkat na zítřejší rozhodnutí Poslanecké sněmovny. Nechť o práci Rady rozhodne ona.

Poslanci čtyřkoalice jsou připraveni podpořit vládní novelu zákona o ČT. Učiní tak ale jen v případě, že norma stanoví, aby Radu ČT volil kromě sněmovny i Senát a prezident, případně jen obě komory parlamentu. Na tiskové konferenci to oznámil předseda Unie svobody Karel Kühnl. Podle předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka přerostla krize v ČT v největší politickou krizi po roce 1989 a nyní se stala pokusem o pravicový puč v podání Unie svobody a Hradu. Grebeníček před novináři zdůraznil, že k tomuto přesvědčení ho vedl průběh včerejšího zasedání kulturního výboru Poslanecké sněmovny.

Milan Kopp, Eva Odstrčilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme