Rada ČT se rozpadá

Ze zákona devítičlenná rada má už pouhých šest členů. Poté, co rezignoval Petr Hájek nominovaný ČSSD, oznámil svoji rezignaci na členství v Radě České televize i její místopředseda Václav Erben nominovaný za stejnou stranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopis s rezignací prý Erben odeslal předsedovi poslanecké sněmovny už v úterý a předpokládá, že včera byl Václavu Klausovi doručen.

Podle jednoho ze šesti zbylých členů Rady Jiřího Kratochvíla jde o zbytečná gesta. Je totiž víc než jasné, že stávající Rada České televize zítra skončí.

Podobný názor má i další členka rady Marcela Marboe-Hrabincová.

Členka Rady České televize Jana Dědečková lituje toho, že se kontrolní orgán veřejnoprávní televize rozpadá. O vlastním odstoupení neuvažuje, protože nehodlá politikům usnadňovat odvolání Rady ČT.

A proč se dnes se pro své odstoupení rozhodl radní Petr Hájek? Podle něho se krize v České televizi dostala do patové situace - rada už není schopna jednat nezávisle a není ani v jejích možnostech situaci řešit.

Předseda kontrolního orgánu České televize Miroslav Mareš chce počkat na zítřejší rozhodnutí Poslanecké sněmovny. Nechť o práci Rady rozhodne ona.

Poslanci čtyřkoalice jsou připraveni podpořit vládní novelu zákona o ČT. Učiní tak ale jen v případě, že norma stanoví, aby Radu ČT volil kromě sněmovny i Senát a prezident, případně jen obě komory parlamentu. Na tiskové konferenci to oznámil předseda Unie svobody Karel Kühnl. Podle předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka přerostla krize v ČT v největší politickou krizi po roce 1989 a nyní se stala pokusem o pravicový puč v podání Unie svobody a Hradu. Grebeníček před novináři zdůraznil, že k tomuto přesvědčení ho vedl průběh včerejšího zasedání kulturního výboru Poslanecké sněmovny.

Milan Kopp, Eva Odstrčilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme