Když poslanci rozhodovali o tom, zda volba členů televizní rady bude tajná, hlasy vládní koaliční většiny to neumožnily. Vyvolalo to reakci opozičních klubů ANO a SPD, které se volby neúčastnily.
Volby byly dvě. V první poslanci nevybrali adepta na místo po Haně Lipovské, kterou dolní komora loni odvolala. Ve druhé, běžné volbě zůstala v televizní radě neobsazená po druhém kole čtyři místa.
Během probíhajících olympijských her v Pekingu nejde o první podobný problém. Před přenosem slavnostního zahájení her minulý pátek a poté i v sobotu dopoledne čelila televize kybernetickému útoku.
Do působnosti Rady České televize náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a na jeho návrh ředitele televizních studií České televize, schvalování a kontrola rozpočtu.
Odkládané projednávání zpráv České televize se sleduje zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele.
Hlavní zpravodajskou relaci České televize Události budou nově moderovat dosavadní moderátorka pořadu Interview ČT24 Světlana Witowská a bývalý zpravodaj ČT v USA Martin Řezníček.
S prací prezidenta republiky jako instituce je spokojeno 57 procent Čechů. Podle nadpoloviční většiny lidí Miloš Zeman plní předvolební sliby a je prezidentem všech občanů.
Detektivní zápletky z počátků první republiky se vracejí. Česká televize v pátek odvysílá premiérový díl výpravného dobového seriálu Četníci z Luhačovic.
Čtyřiadvacet osobností brněnské kulturní vyzývá ředitele České televize Petra Dvořáka, aby odvolal šéfa brněnského studia Karla Buriana z funkce. Vadí jim, že údajně spolupracuje s politickými a podnikatelskými strukturami a v poslední době bylo jeho jméno dokonce zmíněno v souvislosti s takzvaným Toflovým gangem policejních vyděračů.
Vojenská policie podle státního zástupce při pátečním zásahu v budově České televize pochybila. Zabavila i materiály, které s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace nesouvisí.
Ministr obrany Alexandr Vondra dnes znovu odsoudil způsob, jakým vojenská policie zajišťovala dokumenty v České televizi. Podle něj to byla hloupá demonstrace síly a zásah ukázal, že by Vojenská policie měla projít reformou. Vondra v České televizi uvedl, že by měl nad vojenskou policií existovat nezávislý dohled.
Do budovy zpravodajství České televize večer vtrhli příslušníci vojenské policie. Prohledali kancelář redaktora Karla Rožánka, kterou už ve čtvrtek zapečetili. Hledali tam dokumenty související s bývalým šéfem vojenské zpravodajské služby Miroslava Krejčíka.
Česká televize dnes spouští na Pradědu poslední digitální vysílač velkého výkonu. Digitální multiplex veřejnoprávní televize tak bude pokrývat 99,6 procenta obyvatel naší republiky. Náklady na digitalizaci dosáhly zhruba jedné miliardy korun.
K Velikonočnímu pondělí v Česku už dvanáct let patří i kuře se záchranným kruhem. Maskot sbírky České televize Pomozte dětem bude i dnes večer vybírat peníze pro ohrožené a znevýhodněné děti.
Šéf České televize Jiří Janeček představil radě ČT šest manažerů, kteří povedou restrukturalizaci jednotlivých programů televize. Všichni budou pod přímým Janečkovým vedením, na tříletém projektu změn začnou pracovat od prvního dubna, své návrhy předloží do konce června, změny začnou platit od září.
Skupina Ztohoven byla dnes zproštěna viny. Okresní soud v Trutnově vynesl rozsudek v případu sedmi členů skupiny Ztohoven, které obžaloba viní ze šíření poplašné zprávy.
Jaderný výbuch v Krkonoších a následné zrnící televizní obrazovky mohly vyděsit dnes ráno tisíce diváků pořadu Panorama na ČT2. Kameru v Černém Dole ovládla skupina hackerů a nasimulovala na několik sekund v horách reálně vypadající atomový hřib.
Úřad pro ochranu osobních údajů kontroluje Českou televizi a Českou poštu, zda neporušily zákon při vymáhání dlužných koncesionářských poplatků. Databázi údajných neplatičů poskytla pošta televizi a ta dále soukromé společnosti, která dluh odkoupila.
Téměř 12 miliónů korun se sešlo na kontě sbírky Pomozte dětem. Sedmý ročník společného projektu České televize a Nadace rozvoje občanské společnosti je v porovnání s těmi předchozími druhým finančně nejúspěšnějším.
|Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Štěpánka Čechová|Zprávy z domova
Česká televize by po dnešku mohla znát jméno svého nového generálního ředitele. Alespoň v to doufá šéf Rady ČT Jan Mrzena, jejíž členové budou ze sedmi finalistů vybírat. Každý z nich bude mít půl hodiny na to, aby při veřejném slyšení 15člennou radu přesvědčil o svých profesních kvalitách.
Česká televize nadále zůstává bez generálního ředitele. Členové televizní rady se totiž nedokázali shodnout na nástupci odvolaného Jiřího Balvína. Do druhého kola tajné volby postoupili novinářka Jana Kasalová a manažer Jiří Franc, ani jeden však nakonec nezískal potřebný počet hlasů. Místopředsedkyně rady Lucie Weissová a radní Milan Knížák po neúspěšné volbě šéfa veřejnoprávní televize oznámili svou rezignaci.
Nového generálního ředitele České televize vyberou radní 26. února. O post se uchází 40 lidí, kteří vyhověli podmínkám výběrového řízení. Jsou mezi nimi i předchůdce odvolaného Jiřího Balvína Dušan Chmelíček, prozatímní šéf veřejnoprávní televize Petr Klimeš, bývalý generální ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek nebo hudebník a bývalý politik Michal Prokop.
Generální ředitel ČT Jiří Balvín zůstává v čele veřejnoprávní televize. Pro jeho odvolání hlasovalo v tajné volbě devět členů Rady České televize ze 13 přítomných. Pro odvolání ředitele je ze zákona nutné deset hlasů. Rada odůvodnila hlasování tím, že Balvín porušil závazky definované svou manažerskou smlouvou. O mimořádné schůzi radní rozhodli už minulý týden. Tehdy Balvína před hlasováním o odvolání zachránila jen jeho nepřítomnost kvůli zahraniční cestě.
Rusko obvinilo Českou televizi z podpory čečenských teroristů. Reaguje tak na odvysílání dokumentárního filmu Petry Procházkové a Jaromíra Štětiny o válce v Čečensku, který ČT odvysílala krátce po útoku čečenského komanda na moskevské divadlo. Ředitel České televize Jiří Balvín stejně jako Petra Procházková ale toto obvinění jednoznačně odmítá.
Jakoukoli škodu při nákupu digitálního přenosového vozu pro Českou televizi odmítá její generální ředitel Jiří Balvín. Toho policie tento týden obvinila kvůli tomu, že měl při koupi vozu od ČNTS pozdržet padesátimilionovou splátku - a způsobil tak, že veřejnoprávní televizi vzniklo penále ve výši 2,5 milionu korun. ČT ho ale zaplatit nehodlá.
Policie začala trestně stíhat generálního ředitele České televize Jiřího Balvína. Jak potvrdil mluvčí městského státního zastupitelství Martin Omelka, Balvín měl při nákupu přenosového vozu porušit zákon o zadávání veřejných zakázek. Policie ho také podezřívá z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Jiří Balvín tato obvinění odmítá.