Řecký soud odročil jednání se dvěma Čechy na polovinu května. Nedostavil se svědek

Soud v Řecku odročil na 15. května stání se dvěma Čechy, kteří čelí obvinění ze špionáže. Informovala o tom mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Programátoři počítačových her Martin Pezlar a Ivan Buchta podle řeckých úřadů jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Oba muži ale tvrdí, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali výhradně jako turisté.

Athény/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Programátoři Martin Pezlar (vlevo) a Ivan Buchta v lednu 2013 | Foto: Filip Jandourek

„Dnešní jednání bylo přerušeno z důvodu, že se bez omluvy nedostavil jeden ze svědků obžaloby," sdělila Kateřina Skalická, která se jako známá obou souzených středečního řízení v Řecku zúčastnila.

Češi obvinění v Řecku ze špionáže odlétají k soudu. Věříme ve spravedlnost, říkají

Číst článek

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové byl nepřítomný hlavním svědkem žalující strany.

„Věříme ve spravedlivý rozsudek řeckého soudu a doufáme, že se již brzy budeme moci vrátit k běžnému rodinnému i pracovnímu životu," uvedli Pezlar s Buchtou před pondělním odletem do Řecka.

Dvojice byla v Řecku zadržena v září 2012 na ostrově Limnos. Tehdy se v médiích hovořilo o tom, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest vězení.

V zájmu jejich propuštění se angažovala česká diplomacie a další představitelé státu, vznikla i petice, kterou podepsalo 21 000 osob. Po zaplacení kauce byli Pezlar a Buchta propuštěni z vazby, v níž strávili čtyři měsíce. Do vlasti se vrátili v lednu 2013.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme