Rekordní pokuta za spam. Mostecká společnost má zaplatit víc než čtyři miliony

Úřad pro ochranu osobních údajů uložil zatím nejvyšší pokutu za rozesílání nevyžádané pošty. Sankci 4,25 milionu korun dostala mostecká společnost Eurydikapol. Některým lidem společnost zaslala desítky e-mailů, v jednom případě dosáhlo číslo až 200 spamů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro ochranu osobních údajů uložil rekordní pokutu za rozesílání spamu.

Úřad pro ochranu osobních údajů uložil rekordní pokutu za rozesílání spamu. | Foto: Eva Mošpanová

Mostecká společnost Eurydikapol opakovaně zasílala nevyžádanou poštu bez souhlasu adresátů. Ti navíc nebyli ani jejími zákazníky. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) na podnik obdržel hned několik stížností přímo od lidí.

Podle jeho mluvčího Tomáše Patáka jde ale pouze o zlomek celkového počtu lidí. Ten ÚOOÚ odhaduje v řádu tisíců adresátů. Společnost přitom v rozesílání spamů pokračuje dál.

„I přes naše upozornění společnost v jednání pokračovala. I proto byla sankce takto vysoká. Navíc stejně jako v minulosti v jednání pokračuje, ovšem pod jiným názvem. Proto se i tímto úřad nadále zabývá a nelze vyloučit pokutování ani v tomto případě," uvedl Paták.

„Při stanovení výše sankce úřad zohlednil jak celkový počet přijatých stížností, tak počet unikátních adres, na které byla obchodní sdělení zaslána, tedy počty lidí, kteří byli zasaženi takovým protiprávním jednáním," upřesnila v tiskové zprávě předsedkyně ÚOOÚ Ivana Janů.

Stanovisko firmy Eurydikapol se Český rozhlas pokoušel získat, firma ale ve veřejně dostupných zdrojích neuvádí žádný kontakt, ani nemá webové stránky.

Boj proti spamu

Jde zatím o nejvyšší částku, kterou úřad za takový prohřešek uložil. Nejde ale o jediný případ. V minulosti dostala pokutu za obdobné jednání i společnost eMarketing CZ, a to ve výši jednoho a půl milionu korun. Skoro dvoumilionovou sankci pak musela zaplatit taky firma Traffic7.

Spam má většinou podobu inzerce nebo obchodního sdělení. Jde tedy o hromadně rozesílanou reklamu na obrovské množství e-mailů. V některých případech jde i o miliony adres. Podle statistik OECD je více než polovina odeslaných e-mailů právě spamem.

Nejenže takové zprávy zaplňují uživateli e-mailovou schránku, některé spamy jsou i nebezpečné. Stále častěji se totiž zneužívají k trestné činnosti. Často v sobě ukrývají počítačový vir, ten se může dostat i k osobním údajům, ať už jde o hesla do bankovnictví a podobně.

Spousta zemí se snaží proti spamu bojovat například tím, že legislativně omezují jejich rozesílání. Proti nevyžádané poště se ale uživatelé můžou bránit sami například tím, že e-mail rovnou vymažou, aniž by ho otevřeli. Důležité jsou i antivirové programy a jejich aktualizace. Spam můžete také ohlásit právě Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Barbora Maxová, Zuzana Švejdová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme